Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Stypendia twórcze dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji

0
Podziel się:

39 dzieci w trudnej sytuacji życiowej otrzymało w środę w Katowicach
stypendia, dzięki którym będą mogły rozwijać swoje talenty, a jednocześnie nauczą się praktycznego
rozwiązywania problemów.

39 dzieci w trudnej sytuacji życiowej otrzymało w środę w Katowicach stypendia, dzięki którym będą mogły rozwijać swoje talenty, a jednocześnie nauczą się praktycznego rozwiązywania problemów.

To drugi etap programu "Fortum dla Śląskich Dzieci". Jego celem jest zainspirowanie młodych ludzi, by dążyli do realizacji ambitnych celów i spełniania marzeń. Nagrody wręczyli przedstawiciele firmy energetycznej Fortum oraz Fundacji Ulica.

W ramach tej inicjatywy od kwietnia do czerwca tego roku odbywały się zajęcia dla młodzieży w wieku 11-14 lat. Warsztaty dla dzieci z Zabrza, Bytomia i Katowic były podzielone na cztery bloki tematyczne - dziennikarski, fotograficzny, muzyczny i plastyczny.

W akcję zaangażowanych było 40 wolontariuszy, którzy pomagali prowadzić zajęcia w taki sposób, aby pomóc dzieciom odkryć ich talenty i rozwinąć zainteresowania. Podczas warsztatów młodzi ludzie uczyli się m.in. jak pisać reportaż, stworzyć audycję radiową, poprawnie robić i obrabiać zdjęcia, czy też jak wyrazić swoje emocje poprzez muzykę i plastykę.

Spośród 90 dzieci biorących udział w warsztatach wyłonionych zostało 39 stypendystów, którzy otrzymali szansę na dalszy rozwój swoich pasji. Zajęcia stypendialne będą realizowane od października 2012 r. do lutego 2013 r. W odróżnieniu od teoretycznych zajęć w pierwszym etapie programu, te będą nastawione na praktyczne rozwiązywanie problemów.

"Wybierając kandydatów do stypendiów kierowaliśmy się takimi czynnikami jak frekwencja na zajęciach, zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność dziecka podczas zajęć, a także umiejętność pracy w zespole. Teraz będziemy rozwijać indywidualne talenty odkryte na etapie podstawowym. Przykładowo na zajęciach dziennikarskich nie wystarczy już napisać tekst. Trzeba będzie przedstawić ciekawy pomysł oraz napisać artykuł używając języka dziennikarskiego i z zachowaniem kanonów danego gatunku" - powiedział Adrian Kowalski z Fundacji Ulica.

Inspirację do realizacji swoich marzeń oraz rozwoju zainteresowań pomogły dzieciom odnaleźć znane osoby z Górnego Śląska, które odniosły życiowy sukces. Sportowcy, muzycy, dziennikarze i politycy dzielili się z dziećmi swoimi doświadczeniami, pokazując, jak wyglądała ścieżka ich kariery zawodowej. W spotkaniach wzięli udział m.in. Tomasz Sikora, Artur Rojek, Kamil Durczok, Jan Olbrycht oraz Jerzy i Agata Buzek.

Podczas środowego spotkania podsumowano też inny wspólny projekt firmy Fortum i Fundacji Ulica - "Z Hałdy do Skandynawii". W lipcu 12 śląskich dzieci pojechało do Norwegii, aby tam wziąć udział w wyprawie rowerowej na Przylądek Północny. Aby dotrzeć do celu, młodzi Ślązacy przemierzyli ponad 770 km. Wyprawę poprzedziły zajęcia teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, na których dzieci przygotowywały się kondycyjnie do tak wielkiego wyzwania oraz uczyły się naprawiać i konserwować sprzęt rowerowy. Wszystkie zajęcia prowadzili doświadczeni trenerzy i eksperci z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Była to już kolejna zorganizowana przez Fundację Ulica wyprawa dzieci ze śląskich dzielnic biedy. Pierwsza - "Z hałdy w Himalaje" - została zorganizowana na przełomie maja i czerwca ub. roku. Dziewięcioro dzieci z Katowic wyjechało w Himalaje, żeby m.in. zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy w Nepalu. Jednym z punktów programu była wyprawa na wys. 5400 m n.p.m. z Namcze Bazaar. Ta nepalska wioska Szerpów znajduje się na wys. 3440 m n.p.m. i jest bazą, z której wyruszają himalaiści. Granicę 5 tys. metrów pokonało trzech chłopców. (PAP)

lun/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)