Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: "To nie krasnoludki palą śmieci!" - happening w Katowicach

0
Podziel się:

Powszechny w Polsce zwyczaj palenia śmieci w piecach domowych jest
nielegalny i bardzo szkodliwy dla zdrowia - przypominali w piątek w Katowicach ekolodzy z grupą
dzieci. Happening zorganizowano w ramach rozpoczynającej się kampanii "To nie krasnoludki palą
śmieci!".

Powszechny w Polsce zwyczaj palenia śmieci w piecach domowych jest nielegalny i bardzo szkodliwy dla zdrowia - przypominali w piątek w Katowicach ekolodzy z grupą dzieci. Happening zorganizowano w ramach rozpoczynającej się kampanii "To nie krasnoludki palą śmieci!".

Happening miał formę kolorowego protestu krasnoludków, w których role wcieliły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Curie-Skłodowskiej. Na rynku ustawiono też siedem ogrodowych krasnali. "To nie krasnoludki palą śmieci" - krzyczały dzieci, trzymające transparenty z napisami: "Segregujesz - zyskujesz" i "Paląc śmieci zatruwasz środowisko".

"Palenie śmieci w piecach domowych jest powszechne. Chociaż jest nielegalne i niezwykle szkodliwe dla zdrowia, to trudno złapać ludzi, którzy to robią. Każdy odpowiada: to nie ja, a wokół nie ma czym oddychać. Wszędzie unosi się śmierdzący dym. Wszystko wskazuje na to, że winne są krasnoludki. Ale czy na pewno?" - pytał retorycznie prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.

Celem kampanii "To nie krasnoludki palą śmieci!" jest prowadzenie lokalnych działań z udziałem dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Chodzi o przekonywanie do właściwego zagospodarowania i segregacji odpadów. "To pierwsza taka akcja. Ruszamy w Polskę. W planach mamy odwiedzenie 20 innych miast, głównie wojewódzkich" - powiedział Owczarz.

W miastach, które odwiedzą organizatorzy kampanii, będą organizowane happeningi i konferencje prasowe. W miejscach publicznych - np. centrach handlowych i kinach - będą ustawiane ogrodowe krasnale z banerami oraz torbami z ulotkami o problematyce palenia śmieci i namawiającymi do recyklingu odpadów.

W Katowicach krasnale pojawią się m.in. w Centrum Kultury Katowice, restauracji Złoty Osioł, Bibliotece Śląskiej i sklepie IKEA.

Kampanię "To nie krasnoludki palą śmieci!" dofinansowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.(PAP)

kon/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)