Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu dedykowanego Szpilmanowi

0
Podziel się:

12 tys. zł wynosi pula nagród w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego
Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" poświęconego pamięci urodzonego w tym mieście
wybitnego pianisty i kompozytora. Konkurs jest organizowany po raz trzeci.

12 tys. zł wynosi pula nagród w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" poświęconego pamięci urodzonego w tym mieście wybitnego pianisty i kompozytora. Konkurs jest organizowany po raz trzeci.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2011 roku, w trakcie obchodów 100. rocznicy urodzin Władysława Szpilmana. Pierwszy człon nazwy konkursu - "Al Legro" - jest pseudonimem Szpilmana, którym podpisywał niektóre swoje utwory, drugi - "Tribute to Szpilman" - oznacza "w hołdzie Szpilmanowi".

W konkursie mogą wziąć udział amatorzy, profesjonaliści, absolwenci szkół muzycznych lub teatralnych, zespoły muzyczne, chóry, adepci teatralni, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne.

"Liczymy na zaprezentowanie przez uczestników nowych interpretacji przebojów Władysława Szpilmana. Chcemy, aby uczestnicy wykazali się nowym podejściem do twórczości Szpilmana, poprzez użycie współczesnych środków wyrazu, świeżych aranżacji oraz nowego brzmienia" - poinformował Urząd Miejski w Sosnowcu. Samorząd liczy również, że konkurs wyłoni talenty wokalne.

Zgłoszenia zawierające materiał audio można nadsyłać od 4 do 23 listopada mailowo: konkurs@szpilman.pl lub pocztą na adres: Centrum Informacji Miejskiej, ul. Warszawska 3/20, 41-200 Sosnowiec. Formularze zgłoszeń można znaleźć na specjalnej stronie internetowej - http://www.szpilman.pl/.

Finał odbędzie się 8 grudnia.

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia w 1911 r. w Sosnowcu w żydowskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 1935 r. zaczął pracować w Polskim Radiu, komponował też piosenki. Podczas okupacji cała rodzina Szpilmanów została uwięziona w getcie warszawskim. Po ucieczce z getta, przez kilka miesięcy ukrywał się w mieszkaniach swoich przyjaciół w Warszawie. W ukryciu przeżył Powstanie Warszawskie a po jego upadku pozostał w nim do stycznia 1945 r. To w tym okresie spotkał niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda, który uratował mu życie.

W latach 1945-1963 Władysław Szpilman kierował Redakcją Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu. Najbardziej znaną częścią twórczości Szpilmana są piosenki. Napisał ich ok. 500. Najsłynniejsze z nich to: "Czerwony autobus", "Nie wierzę piosence", "Pójdę na Stare Miasto", "W małym kinie", "Tych lat nie odda nikt", "Jutro będzie dobry dzień", "Pik, pik, pik".

Szpilman zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)