Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Uczelnie z Katowic i Chin planują rozwój współpracy

0
Podziel się:

Wymiana studentów i pracowników naukowych znalazły się wśród tematów rozmów
podjętych w czwartek w Katowicach pomiędzy przedstawicielami Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu
Pólnocnowschodniego w Shenyang w Chinach.

Wymiana studentów i pracowników naukowych znalazły się wśród tematów rozmów podjętych w czwartek w Katowicach pomiędzy przedstawicielami Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Pólnocnowschodniego w Shenyang w Chinach.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś podczas zorganizowanej w czwartek w Katowicach konferencji prasowej powiedział, że uczelnie podjęły współpracę z początkiem tego roku, a obecnie przystąpiły do rozmów nt. dalszych planów tej współpracy.

"Plany są ambitne. Wstępne rozmowy dotyczą przyszłych kierunków współdziałania. Zaczynamy rozwijać współpracę związaną z nauką języka chińskiego u nas i języka polskiego w naszym partnerskim uniwersytecie w Shenyang. Następnie będziemy prowadzić rozmowy na temat naszych wspólnych badań i wspólnych kierunków studiów" - powiedział Banyś.

Pierwszy sekretarz, naczelnik wydziału edukacyjnego Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Liu Wansheng powiedział, że w ostatnich latach kontakty między Polską a Chinami są wyraźnie ożywione a zapoczątkowane zostały w 2011 roku wizytą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przypomniał, że w 2012 roku ówczesny premier Chin (Wen Jiabao-PAP) złożył wizytę w Polsce, podczas której przedstawił dwanaście kroków, które będą tworzyć politykę partnerstwa strategicznego. Wśród nich znalazła się edukacja. Dodał, że w związku z tym w najbliższych latach Chiny przeznaczą pewną liczbę miejsc dla studentów z Europy Środkowo-Wschodniej by mogli podjąć naukę w Chinach.

Wyraził nadzieję, że w tej grupie znajdzie się znaczna grupa młodzieży z Polski, zwłaszcza, że coraz więcej młodych Polaków zna język chiński. Podczas wizyty w Katowicach także spotkał takie osoby.

Celem wizyty delegacji chińskiej jest - jak to ujęli jej przedstawiciele - zacieśnianie, rozwijanie i poszerzanie współpracy pomiędzy obiema uczelniami.

Rektor Uniwersytetu Północnowschodniego w Shenyang prof. Ding Lieyun dodał, że obie uczelnie muszą się dobrze poznać, by ta współpraca dobrze się rozwijała. Podkreślił, że najpierw trzeba pokonać bariery językowe, stąd też w tym roku dwóch studentów zostanie oddelegowanych do nauki języka chińskiego (do Shenyang), jeden z polskich nauczycieli będzie tam uczył języka polskiego.

"Lektorat języka polskiego na Uniwersytecie Północnowschodnim w Shenyang został zatwierdzony. Będzie go prowadził pracownik Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego" - powiedziała PAP prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego.

W styczniu tego roku obie uczelnie podpisały umowę o współpracy, która obejmuje m.in. wymianę nauczycieli akademickich, naukowców oraz studentów, a także wspólne prowadzenie projektów badawczych. Planuje się również organizację wspólnych konferencji, wspólne publikacje i ścisłą współpracę kulturalną, w tym pokazy chińskich filmów w Katowicach, wystawy i wernisaże plastyczne, wymianę zespołów tradycyjnej sztuki wokalnej i tanecznej.

Prof. Banyś poinformował PAP, że podczas wizyty w Katowicach delegacja wyraziła zainteresowanie ideą tworzenia wspólnych kierunków studiów, w tym związanych z tworzeniem gier komputerowych. Dodał, że wśród dążeń znalazły się także wspólne dyplomy - licencjackie, magisterskie i doktorskie.

Uniwersytet Północnowschodni w Shenyang (z ang. Northeastern University) jest uczelnią publiczną założoną w 1923 roku i zaliczaną do czołowych w Chinach. Kształci ponad 20 tys. studentów na 46 kierunkach licencjackich, 53 magisterskich i 23 doktoranckich. (PAP)

ktp/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)