Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: W Raciborzu powstała Izba Tradycji Śląskiej Służby Więziennej

0
Podziel się:

Zaaranżowaną celę więzienną oraz elementy umundurowania strażników będzie
można oglądać od czwartku w Izbie Tradycji Śląskiej Służby Więziennej na Zamku Piastowskim w
Raciborzu. Izba zostanie otwarta w ramach okręgowych obchodów Święta Służby Więziennej.

Zaaranżowaną celę więzienną oraz elementy umundurowania strażników będzie można oglądać od czwartku w Izbie Tradycji Śląskiej Służby Więziennej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Izba zostanie otwarta w ramach okręgowych obchodów Święta Służby Więziennej.

Na wystawie zaprezentowano tradycje polskiej Służby Więziennej od czasów II Rzeczpospolitej do współczesności. Eksponaty, m.in. elementy umundurowania, wyposażenie celi zostały przekazane przez dyrektorów śląskich więzień; pochodzą głównie z Raciborza, Zabrza, Katowic i Mysłowic. Część pamiątek przekazali także prywatni kolekcjonerzy - powiedziała rzeczniczka prasowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach Justyna Bednarek.

W sali głównej można m.in. oglądać dawne i współczesne odznaczenia resortowe, elementy oryginalnego umundurowania, m.in. replikę munduru z okresu międzywojennego. Można tu też zobaczyć rogatywkę Wojska Polskiego z 1945 r., która była wówczas elementem umundurowania strażników więziennych, a także odznakę Straży Więziennej z 1928 roku wyemitowaną z okazji dziesięciolecia funkcjonowania Straży. Jednym z eksponatów jest ziemia katyńska przywieziona przez funkcjonariusza z Zakładu Karnego Cieszyn z pielgrzymki delegacji Służby Więziennej do Katynia w 2009 r..

W osobnej sali zaaranżowano celę więzienną. Jednym z ciekawszych eksponatów tego miejsca są m.in. oryginalne drzwi do celi z 1896 roku wykonane na zamówienie austriackiego ministerstwa więziennictwa dla zakładu karnego w Cieszynie. Drzwi te przez sto lat znajdowały się w cieszyńskim więzieniu.

Można też tu oglądać przedwojenny zamek i fragment kraty z zakładu karnego w Raciborzu; jeden z niewielu zachowanych w Polsce pojemników na nieczystości - tzw. bomba - który był wykorzystywany w więzieniach pozbawionych kanalizacji; stare więzienne łóżko; odzież skazanych sprzed kilkudziesięciu lat oraz rękodzieła wykonane przez więźniów.

Na wystawie pokazano także bogatą kolekcję fotografii pochodzących m.in. z archiwów Narodowego Archiwum Cyfrowego, prywatnych zbiorów funkcjonariuszy Służby Więziennej przedstawiających m.in. Straż˙Więzienną˙lat 30. ubiegłego wieku oraz zdjęcia funkcjonariuszy z rodzinami i w gronie kolegów.

Otwarcie Izby Tradycji Śląskiej Służby Więziennej odbędzie się w czwartek w trakcie okręgowych obchodów Święta Służby Więziennej. Służba Więzienna obchodzi˙je 8 lutego na pamiątkę˙ustanowienia przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1919 r. Dekretu o Tymczasowych Przepisach Więziennych. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających.

W Polsce istniały dotąd dwie wystawy poświęcone więziennictwu - w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu oraz w Areszcie Śledczym w Warszawie Mokotów. Nie są jednak ogólnodostępne. (PAP)

ktp/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)