Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Warunkowa zgoda marszałka ws. budowy hali za 365 mln zł

0
Podziel się

Zarząd woj. śląskiego zatwierdził ocenę wniosku o dofinansowanie wartej ok.
365 mln zł budowy hali widowiskowo-sportowej "Podium" w Gliwicach i warunkowo przyjął projekt do
dofinansowania.

bEiIsreJ

Zarząd woj. śląskiego zatwierdził ocenę wniosku o dofinansowanie wartej ok. 365 mln zł budowy hali widowiskowo-sportowej "Podium" w Gliwicach i warunkowo przyjął projekt do dofinansowania.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska, warunkowe przyjęcie wniosku do dofinansowania ma pomóc w przyspieszeniu wydatkowania unijnych środków. Chodzi o to, by niezbędny teraz etap oceny wniosku przez Komisję Europejską nie spowodował dodatkowego wydłużenia procedury.

Aby jednak zabezpieczyć się na wypadek gdyby Komisja Europejska zakwestionowała wniosek, urzędnicy marszałka tak przygotują warunkową umowę o dofinansowanie, że w przypadku braku akceptacji ze strony Komisji, zostanie ona rozwiązana.

bEiIsreL

"Podium" ma być jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Mają tam być organizowane duże koncerty muzyczne, targi branżowe i wielkie imprezy sportowe. Wewnątrz, oprócz hali na 15 tys. osób (w przypadku koncertów do 20 tys.), znaleźć się ma też mniejsza sala, a także kompleksowe zaplecze. Obiekt ma stanąć w miejscu niszczejącego obecnie stadionu XX-lecia w Gliwicach.

Projekt wzbudził kontrowersje ze względu na potencjalną konkurencję ze znajdującą się w Katowicach halą Spodek. Władze Gliwic są jednak zdecydowane zbudować halę, którą Górnośląski Związek Metropolitalny, skupiający 14 miast Śląska i Zagłębia, uznał za jedno z najważniejszych przedsięwzięć w regionie. Od kilku lat istnieje już projekt "Podium", w maju tego roku miasto podpisało umowę na inżyniera kontraktu

"Podium" jest zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. śląskiego jako jedno z trzech największych przedsięwzięć zakwalifikowanych w regionie do unijnego dofinansowania. Szczegółowy wniosek o unijne środki władze miasta przesłały do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w lutym ub. roku.

W sierpniu ub. roku władze Gliwic dowiedziały się o wstrzymaniu przez marszałka oceny formalnej wniosku i skierowaniu pytania do UOKiK. Pojawiły się wątpliwości czy projekt podlega zasadom pomocy publicznej, jako że władze Gliwic zaplanowały przekazanie gotowej hali w zarząd spółce miejskiej. W takiej sytuacji wartość dofinansowania z UE byłaby mniejsza niż założyło miasto.

bEiIsreR

Spory na ten temat trwały kilka miesięcy. Pod koniec czerwca tego roku urzędnicy marszałka dowiedzieli się, że Gliwice przedstawiły UOKiK wyjaśnienia i uwagi, m.in. o wariancie zakładającym, że miejska spółka powierzy prowadzenie działalności gospodarczej na terenie hali "Podium" podmiotowi wybranemu w drodze otwartego przetargu.

"Z uwagi na to, że było to stanowisko zaprezentowane po raz pierwszy przez wnioskodawcę, na które czekaliśmy od dwóch lat, wnioskowaliśmy do władz Gliwic o przesłanie nam dokładnych informacji. Po przesłaniu informacji, beneficjentowi umożliwiono niezwłocznie uzupełnienie wniosku" - wyjaśniła Marzyńska.

Urzędnicy marszałka przypominają, że projekt budowy hali "Podium" w przepisach unijnych jest tzw. dużym projektem, który musi być - na etapie weryfikacji - oceniony przez Komisję Europejską. Dlatego poprosili samorząd Gliwic o przedłożenie w tym celu pełnej, wymaganej przez Komisję Europejską, dokumentacji. (PAP)

mtb/ bos/ jra/

bEiIsrfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)