Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Więcej środków dla subregionów z nowych funduszy UE

0
Podziel się:

O zwiększeniu puli nowych środków unijnych, które będą miały do
rozdysponowania subregiony woj. śląskiego, zdecydował samorząd tego regionu. Wcześniej było to 20
proc. z 3,117 mld euro ogólnych środków śląskiego programu operacyjnego; teraz ma to być 30 proc.

O zwiększeniu puli nowych środków unijnych, które będą miały do rozdysponowania subregiony woj. śląskiego, zdecydował samorząd tego regionu. Wcześniej było to 20 proc. z 3,117 mld euro ogólnych środków śląskiego programu operacyjnego; teraz ma to być 30 proc.

Już w obecnym Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego (na lata 2007-2013) część unijnych środków została przekazana do samodzielnego rozdysponowania między cztery subregiony województwa: największy - centralny, obejmujący m.in. aglomerację katowicką oraz mniejsze - południowy, północny i zachodni.

Podobne rozwiązanie ma zostać zastosowane w nowym regionalnym programie. W latach 2014-2020 w woj. śląskim dotychczasowe Programy Rozwoju Subregionów zastąpi konstrukcja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), opartych o Strategie Rozwoju Subregionów. Na ZIT-y w regionie ma trafić ok. 30 proc. ogólnych środków śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynoszących obecnie 3,117 mld euro (przed przeliczeniem na ceny bieżące).

Jak poinformowała w czwartek PAP dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego, Małgorzata Staś, wyliczona pierwotnie kwota funduszy, które przejdą przez ZIT-y wzrosła do ponad 1,107 mld euro. To efekt spełnienia dwóch postulatów.

Pierwszy, sformułowany przez wszystkie subregiony, dotyczył włączenia do ZIT-ów inwestycji związanych z gospodarką wodno-kanalizacyjną. Drugi wiązał się z wystąpieniem subregionów południowego, północnego i zachodniego o dodatkową pulę środków, w związku z otrzymaniem przez subregion centralny dodatkowych środków ministerialnych (434,3 mln euro na realizację ZIT dla Katowic, jako miasta wojewódzkiego wraz z jego obszarem funkcjonalnym, obejmującym większość tego subregionu).

"Zarząd województwa, przyjmując to wystąpienie, powiększył pulę środków dla tych trzech subregionów. Równocześnie, w toku dyskusji z subregionem centralnym, dodatkowo wziął pod uwagę potrzeby dwóch podregionów subregionu centralnego - podregionu sosnowieckiego i podregionu bytomskiego, z wyłączeniem Bytomia, który ma swoje tzw. znakowane środki (blisko 105 mln euro - PAP) na Obszary Strategicznej Interwencji" - wskazała Małgorzata Staś.

Ogółem na realizację ZIT-ów w woj. śląskim ma zostać przeznaczonych ponad 1,107 mld euro - z czego ok. 972 mln euro będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ok. 136 mln euro - z Europejskiego Funduszu Społecznego

Choć samorząd woj. śląskiego nie podał jeszcze oficjalnie nowych kwot, które przejdą przez poszczególne subregiony, z nieoficjalnych obliczeń wynika np. że do subregionu północnego trafi ok. 104 mln euro; podczas gdy wcześniej było to ok. 64 mln euro. W najbliższy wtorek zarząd ma decydować o rozdziale środków dla poszczególnych subregionów w podziale na konkretne priorytety RPO.

Obecna idea Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w miejsce dotychczasowego mniejszego nacisku na strategiczne podejście (z dopuszczeniem często projektów punktowych) wprowadza zintegrowane interwencje dotyczące wybranych obszarów. Wymaga to m.in. wiązania tzw. inwestycji miękkich, obejmujących np. działania edukacyjne czy społeczne, z inwestycjami w infrastrukturę.

W ramach przygotowań do wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych samorządy powinny przygotowywać listy projektów na podstawie sformułowanych wcześniej Strategii Rozwoju Subregionów. Propozycje projektów subregiony powinny zgłaszać do marszałka do końca listopada. (PAP)

mtb/ mki/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)