Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Właściciel sklepu zoologicznego sprzedawał nielegalnie zwierzęta

0
Podziel się:

Policjanci z Częstochowy zatrzymali właściciela sklepu zoologicznego,
który oferował do sprzedaży pająki, kameleony, żółwie i warana - gatunki objęte Konwencją
Waszyngtońską CITES. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 50 nielegalnie sprzedawanych okazów.

Policjanci z Częstochowy zatrzymali właściciela sklepu zoologicznego, który oferował do sprzedaży pająki, kameleony, żółwie i warana - gatunki objęte Konwencją Waszyngtońską CITES. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 50 nielegalnie sprzedawanych okazów.

Okazało się też, że 40-letni częstochowianin prowadził działalność nielegalnie, posługując się podrobionym zaświadczeniem o wpisie do ewidencji gospodarczej - podała w czwartek policja.

Gdy częstochowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą weszli do jednego ze sklepów zoologicznych w mieście, znaleźli oferowane tam do sprzedaży pająki, kameleony, warana i czerwonolice żółwie. Posiadając takie zwierzęta trzeba mieć dokumenty rejestracji i legalności pochodzenia. Okazy te są gatunkami objętymi Konwencją Waszyngtońską CITES.

Łącznie policjanci odkryli 24 pająki, 16 kameleonów, 6 żółwi oraz warana. Okazało się również, że mężczyzna prowadził swoją działalność nielegalnie, gdyż posługiwał się podrobionym zaświadczeniem o wpisie do ewidencji gospodarczej. Dokument ten najprawdopodobniej sam sobie wystawił - uważają policjanci.

Za naruszenie ustawy o ochronie zwierząt oraz posługiwanie się podrobionymi dokumentami, grozi mu do 5 lat więzienia.

Aby legalnie handlować chronionymi konwencją gatunkami, konieczne jest posiadanie świadectwa pochodzenia każdego zwierzęcia. W przypadku zwierząt urodzonych w niewoli takie pozwolenie wydaje zarejestrowana hodowla, a potwierdza je lekarz weterynarii. Gdy zwierzę zostało odłowione w środowisku naturalnym, musi mieć tzw. dokument importowy CITES, który można potwierdzić w Ministerstwie Środowiska. Konwencja Waszyngtońska to umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących zwierząt i roślin, zagrożonych w skali świata wyginięciem. Obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 r. (PAP)

kon/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)