Notowania

wiadomości
06.02.2013 15:54

Śląskie: Wnioski PUP-ów ws. projektów "30 minus" i "50 plus"

Na ponad 32 mln zł opiewają łącznie wnioski powiatowych urzędów pracy z woj. śląskiego dotyczące tegorocznych projektów kierowanych do osób w wieku poniżej 30 lat oraz powyżej 50 lat. Ogólnopolska pula środków na ten cel wynosi ok. 60 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na ponad 32 mln zł opiewają łącznie wnioski powiatowych urzędów pracy z woj. śląskiego dotyczące tegorocznych projektów kierowanych do osób w wieku poniżej 30 lat oraz powyżej 50 lat. Ogólnopolska pula środków na ten cel wynosi ok. 60 mln zł.

Chodzi o projekty adresowane do grup wiekowych będących w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Obok staży przewidują m.in. szkolenia zawodowe, prace interwencyjne, roboty publiczne czy dotacje na własną działalność gospodarczą. Umożliwiają też potencjalnym pracodawcom chcącym zatrudnić młodych bezrobotnych doposażanie lub wyposażenie stanowisk pracy.

Gdyby wszystkie projekty zgłoszone podczas zakończonego właśnie w woj. śląskim naboru mogły zostać zrealizowane, pomogłyby łącznie ok. 3,8 tys. osobom. Jak jednak poinformowała w środę PAP Paulina Cius z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (WUP), łączna wnioskowana kwota w tym regionie przekracza połowę ogólnopolskiej puli na ten cel.

Prowadzony przez WUP nabór obejmował wnioski na realizację projektów dla osób młodych, określanych potocznie jako "30 minus" oraz dojrzałych - "50 plus". Projekty te są finansowane z tzw. rezerwy Funduszu Pracy. Założona ogólnopolska kwota na ten cel - dysponowana przez ministerstwo pracy i polityki społecznej - wynosi 60 mln zł. Na razie nie wiadomo, jak resort pracy ją podzieli.

Z dotychczasowej praktyki wynika, że w takich sytuacjach środki otrzymuje tylko po kilku wnioskodawców w regionie - na realizację pełnych projektów. Ministerstwo przedkłada to rozwiązanie nad przycinanie poszczególnych projektów, wybierając np. powiaty z najwyższym bezrobociem czy odrzucając te, które otrzymały stosunkowo wysokie kwoty podstawowych środków Funduszu Pracy.

Wśród tegorocznych wytycznych resortu znalazło się m.in. założenie pierwszeństwa projektów wspierających bezrobotnych pozostających w rejestrze co najmniej przez 6 miesięcy. Ministerstwo planuje też preferować wnioski urzędów - w uproszczeniu - szczególnie aktywnych w wydatkowaniu tegorocznych środków na wspieranie bezrobotnych. Projekty urzędów pracy z woj. śląskiego spełniają te kryteria.

Powiatowe urzędy pracy z woj. śląskiego zgłosiły pod tym kątem do WUP 41 projektów. 18 wniosków na ponad 8 mln zł dotyczy wsparcia łącznie 861 bezrobotnych osób po pięćdziesiątym roku życia (m.in. z Pszczyny, Tychów, Jaworzna, Częstochowy czy Jastrzębia-Zdroju). 23 projekty na ponad 24 mln zł skierowane są do łącznie 2959 osób młodych m.in. z powiatów o wysokiej stopie bezrobocia - Częstochowy, Zawiercia, Sosnowca czy Rudy Śląskiej.

Obecnie trwa weryfikacja zaopiniowanych przez WUP w Katowicach wniosków. Projekty do dofinansowania ministerstwo powinno wybrać w ciągu najbliższych tygodni.(PAP)

mtb/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz