Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Wystawa "Najcenniejsze..." w Centrum Scenografii Polskiej

0
Podziel się:

"Najcenniejsze..." - to tytuł wystawy podsumowującej 25-letni dorobek
kolekcjonerski Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. Wśród dzieł zgromadzonych na ekspozycji
znajdą się prace m.in. Otto Axera, Krystyny Zachwatowicz, Józefa Szajny i Tadeusza Kantora.

"Najcenniejsze..." - to tytuł wystawy podsumowującej 25-letni dorobek kolekcjonerski Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach. Wśród dzieł zgromadzonych na ekspozycji znajdą się prace m.in. Otto Axera, Krystyny Zachwatowicz, Józefa Szajny i Tadeusza Kantora.

W piątek odbędzie się wernisaż tej wystawy, zapowiadanej jako spotkanie z klasyką współczesnej polskiej plastyki teatralnej.

Centrum Scenografii Polskiej jest oddziałem Muzeum Śląskiego w Katowicach. To jedyna taka placówka w polskim muzealnictwie. Dokumentuje dokonania polskiej scenografii we wszystkich dziedzinach: teatru, teatru narracji plastycznej, poszukiwań parateatralnych, filmu animowanego i teatru telewizji.

Ma w swoich zbiorach projekty i szkice dekoracji oraz kostiumów, rysunki techniczne, makiety, rekwizyty teatralne, lalki, kukły, a także gotowe kostiumy z najgłośniejszych inscenizacji ostatniego pięćdziesięciolecia.

W doborze prac pokazanych na wystawie Centrum odwołuje się w dużej mierze do pamięci widzów i wspomnień wcześniejszych ekspozycji, na których prezentowane były zapisane w historii polskiego teatru sławne inscenizacje plastyczne.

Zaprezentowane zostaną zarówno dzieła spośród dużych kolekcji autorskich, liczących po kilkaset prac - m.in. Otto Axera, Władysława Daszewskiego, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Kazimierza Wiśniaka - jak i prace autorów spośród kolekcji liczebnie mniejszych, ale istotnych dla historii polskiej plastyki teatralnej, takich jak Krystyna Zachwatowicz, Józef Szajna, Tadeusz Kantor.

W październiku 1985 r. w reaktywowanym Muzeum Śląskim rozpoczęto realizację marzenia czołowych polskich scenografów - o ocaleniu ich dzieła i stworzeniu wyspecjalizowanej instytucji gromadzącej dorobek współczesnej plastyki teatralnej. Zbiory początkowo przechowywano w Dziale Plastyki Teatralnej Muzeum Śląskiego. Formalnie Centrum powołane zostało w lipcu 1991 roku z zapisem statutowym, który mówi, że "siedzibą Centrum są Katowice, a terenem działania cały kraj".

Kolekcje Centrum powstały dzięki hojności i życzliwości artystów, ich spadkobierców, a także instytucji gromadzących teatralia. Dzisiaj ta niezwykła kolekcja oryginałów prac osiąga liczbę 15 tys., nie licząc archiwaliów. Podczas minionego ćwierćwiecza swoje dzieła powierzyło Centrum 116 artystów-scenografów.

Ponad czterystumetrowa sala ekspozycyjna CSP zdołała pomieścić zaledwie cząstkę tych dzieł - projektów dekoracji, kostiumów i rekwizytów, które znajdują się w archiwach i magazynach. Do wystawy wybrano 40 spośród grona autorów zbiorów muzeum.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca listopada. Jak zapowiadają przedstawiciele CSP, spotkanie z klasyką współczesnej polskiej plastyki teatralnej to zaledwie prolog. Na odsłonę drugą, zatytułowaną "Wiele hałasu o nic z Hamletem w tle" z cyklu "Szekspir polski" Centrum zaprasza w grudniu, a odsłona trzecia - pt. "Młodzi, nowi, inni..." - jest planowana na koniec 2011 r.(PAP)

kon/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)