Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Zajęcia z architektury dla gimnazjalistów na politechnice

0
Podziel się:

W ramach unijnego projektu "Szepty gliwickich kamienic" 60 gimnazjalistów
weźmie m.in. udział w wykładach zorganizowanych na Politechnice Śląskiej. Projekt zrodził się we
współpracy ze Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.

W ramach unijnego projektu "Szepty gliwickich kamienic" 60 gimnazjalistów weźmie m.in. udział w wykładach zorganizowanych na Politechnice Śląskiej. Projekt zrodził się we współpracy ze Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.

Gimnazjaliści z gliwickich szkół będą mieli niepowtarzalną okazję, żeby sfotografować profesjonalnym sprzętem najcenniejsze zabytki oraz poznać ich historię i tajemnice, w ramach wykładów z architektury i filozofii, które zostaną zorganizowane na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

W planach projektu "Szepty gliwickich kamienic" znalazły się także warsztaty dziennikarskie. Gimnazjaliści będą uczyć się m.in., jak przeprowadzać wywiady. Ich rozmówcami będą mieszkańcy fotografowanych kamienic oraz ludzie spotkani na ulicy. "Celem projektu jest uwrażliwienie nastolatków na otaczającą ich architekturę, pogłębienie ich wrażliwości estetycznej, rozwijanie pasji i zainteresowań" - wyjaśniła PAP Ewa Chudyba z gliwickiego Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży.

W poniedziałek na Politechnice Śląskiej w Gliwicach rozpoczęła się konferencja inaugurująca to przedsięwzięcie. "Program został tak pomyślany, aby gimnazjaliści nabyli wiedzę co do kontekstu kulturowo-historycznego kamienic, żeby zrozumieli, że architektura jest nie tylko do podziwiania" - tłumaczyła Chudyba. Zaznaczyła, że uczniowie zostaną zapoznani z kodem architektonicznym dziewiętnastowiecznych kamienic. "Do dziś na fasadach budynków widnieją np. znaki, które dawniej były wskazówką, kto jest właścicielem kamienicy. Jeśli był nim piekarz, na fasadzie pojawiał się kłos zboża albo bochenek chleba" - opowiadała Chudyba.

Politechnika Śląska oraz Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży zostali współorganizatorami tego projektu. Grant w wysokości 39 tys. zł otrzymali w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Chudyba tłumaczyła, że do dyspozycji było 60 miejsc, a przy wyborze nastolatków decydowała kolejność zgłoszeń.

Realizacja projektu potrwa od czerwca do grudnia, zakończy się wystawą, na której gimnazjaliści zaprezentują wykonane fotografie i wywiady. Najlepsze prace znajdą się w katalogu. (PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)