Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śląskie: Zanieczyszczona woda w jednej z dzielnic Jaworzna

0
Podziel się

Ok. 100 odbiorców w Jaworznie (Śląskie) od czwartku nie może normalnie
korzystać z bieżącej wody - powodem jest zanieczyszczenie wodociągu bakteriami kałowymi.

bEivhPYR

Ok. 100 odbiorców w Jaworznie (Śląskie) od czwartku nie może normalnie korzystać z bieżącej wody - powodem jest zanieczyszczenie wodociągu bakteriami kałowymi.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sławomir Grucel, zanieczyszczenie wody w peryferyjnej dzielnicy Koźmin stwierdzono w czwartek w trakcie rutynowych kontroli. Znaleziono je w miejscu, gdzie do sieci tej spółki napływa woda dostarczana przez podobne przedsiębiorstwo z małopolskiego Chrzanowa.

Rzecznik wyjaśnił, że w pobranej tam próbce było zbyt wiele bakterii coli. Woda, choć nie została w Koźminie zakręcona, nadaje się tam tylko do celów sanitarnych. Nie można jej pić nawet po przegotowaniu, nie należy płukać w niej rąk ani brać jej do ust, nie powinno się również myć w niej żywności ani naczyń.

bEivhPYT

"Wypłukaliśmy naszą część sieci wodociągowej. Dbając o dobro naszych klientów, wezwaliśmy też Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Chrzanowa, które dostarcza wodę dla tej części Jaworzna, do poprawy parametrów dostarczanej przez nich wody" - powiedział Grucel.

Zaznaczył, że zdatna do picia woda dowożona jest mieszkańcom Koźmina beczkowozami, mogą oni też skorzystać z zamykanych aseptycznie 10-litrowych worków na wodę z kranikami. Dodał, że piątkowe badania pobieranych tam próbek wody dały już dopuszczalne wyniki - jeśli podobne będą w sobotę, być może woda zostanie dopuszczona do spożycia już tego dnia.

Kilka tygodni wcześniej podobne zanieczyszczenie wystąpiło w innym rejonie jaworznickiej sieci, gdzie również wodę dostarcza spółka z Chrzanowa. Po kilkudniowym płukaniu rur jej jakość poprawiła się - przedstawiciele chrzanowskich wodociągów mówili wtedy, że ich ujęcia są czyste, a problem pojawia się na odcinkach sieci, gdzie występuje niewielki przepływ. (PAP)

mtb/ wkr/ jra/

bEivhPZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)