Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śląskie: Znaki ostrzegawcze na A4 w miejscu niedawnych karamboli

0
Podziel się:

Znaki ostrzegające przed wypadkami i mgłą pojawiły się na gliwickim odcinku
autostrady A4. W grudniu i na początku stycznia mgła przyczyniła się tam do serii karamboli, w
których zginęły dwie osoby, kilkanaście trafiło do szpitali, a ok. 90 pojazdów zostało rozbitych.

Znaki ostrzegające przed wypadkami i mgłą pojawiły się na gliwickim odcinku autostrady A4. W grudniu i na początku stycznia mgła przyczyniła się tam do serii karamboli, w których zginęły dwie osoby, kilkanaście trafiło do szpitali, a ok. 90 pojazdów zostało rozbitych.

Nowe znaki ustawiono przed odcinkiem, gdzie przy niekorzystnych warunkach pogodowych kierowców zaskakują gęste mgły - między gliwickimi węzłami Bojków i Ostropa. Znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem i wypadkami na odcinku 5 kilometrów umieszczono razem na niekonwencjonalnych odblaskowych planszach z napisami "Zwolnij" i "Mgła".

Dodatkowo nad planszą ze znakami dla kierowców jadących na Wrocław zamontowano migające pomarańczowe światła ostrzegawcze. Jak powiedział PAP w sobotę sierżant sztabowy Arkadiusz Ciozak z zespołu prasowego gliwickiej policji, znaki są doraźnym elementem zabezpieczającym - postulowanym przez policję dla tego miejsca.

"Szczególnie zależy nam, żeby do ostrzeżeń przed mgłą, w razie jej występowania, wykorzystywane były zainstalowane na tym odcinku A4 elementy sygnalizacji świetlnej w postaci ekranów diodowych nad jezdniami. To proste i dobre rozwiązanie, które na razie nie jest niestety takie oczywiste" - zaznaczył policjant.

Wykorzystując ekrany można informować kierowców dojeżdżających do niebezpiecznego odcinka o mgle oraz wprowadzać - w razie jej wystąpienia - czasowe ograniczenia prędkości. Kwestia w tym, jak oceniają gliwiccy policjanci, by system realnie działał. Ich przełożeni już zwrócili się w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Policjanci ze śląskiej komendy uzgodnili w piątek z drogowcami, że tablice nad autostradą, dotąd wyświetlające komunikaty pogodowe i ostrzeżenia w trybie automatycznym, zaczną być także wykorzystywane zdalnie. Pojawiać się na nich będą informacje o zagrożeniach spływające do Punktu Informacji Drogowej w katowickim oddziale GDDKiA od patroli autostradowych, policjantów oraz - po zweryfikowaniu - od kierowców.

Niezależnie od tych przedsięwzięć, policjanci rozpatrują możliwość wprowadzenia na odcinku autostrady zmiany organizacji ruchu z uwzględnieniem zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe oraz ograniczenia prędkości. Obecnie niezależnie od pogody można tam jechać do 140 km/h.

W grudniu i styczniu na gliwickim odcinku autostrady A4 podczas mgieł doszło do trzech karamboli. 5 grudnia zderzyło się tam 13 pojazdów, pięć osób trafiło do szpitali. W nocy z 22 na 23 grudnia, w dwóch oddalonych od siebie o kilkaset metrów karambolach na jednej jezdni poszkodowanych zostało łącznie dziesięć osób, w tym dwoje dzieci, a uszkodzone zostały 33 pojazdy. 4 stycznia, niezależnie od siebie, na pasach w obu kierunkach, zderzyły się łącznie 42 samochody - zginęły dwie osoby, a kilka zostało rannych. (PAP)

mtb/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)