Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląsko-dąbrowska Solidarność zachęca do kształcenia ustawicznego

0
Podziel się:

Śląsko-dąbrowska Solidarność zachęca pracowników do podnoszenia swoich
kwalifikacji i umiejętności zawodowych. W ramach unijnego projektu związek przekonuje też
pracodawców, że powinni wspierać kształcenie załogi swoich firm.

Śląsko-dąbrowska Solidarność zachęca pracowników do podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych. W ramach unijnego projektu związek przekonuje też pracodawców, że powinni wspierać kształcenie załogi swoich firm.

O zaletach nauki przez całe życie, rozumianej m.in. jako kursy i szkolenia zawodowe, wieczorowe szkoły czy wyższe i podyplomowe studia, dyskutowano we wtorek podczas inaugurującej projekt konferencji w Katowicach, zorganizowanej przez "S".

"Chcemy pokazać, w jaki sposób, dzięki ciągłemu dokształcaniu, pracownicy mogą zwiększać swą atrakcyjność na rynku pracy. Edukujemy też pracodawców, w jaki sposób można organizować dokształcanie pracowników oraz jak motywować do podnoszenia kwalifikacji" - wyjaśniła koordynator projektu, Agnieszka Lenartowicz-Łysik ze śląsko-dąbrowskiej "S".

Projekt skierowany jest do dwóch grup odbiorców: pracowników i pracodawców. Tych pierwszych związkowcy przekonują m.in., że zaniechanie dokształcania po skończeniu szkoły i rozpoczęciu pracy to błąd.

Jednym z głównych adresatów kampanii są kobiety. Wiele z nich - z różnych powodów - wcześniej niż planowało zakończyło edukację, ale nawet te z maturą mają kłopoty na rynku pracy. Z danych związkowców wynika, że wykształcenie średnie ogólne ma dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn, a jest ono na rynku pracy traktowane często jako brak zawodu.

Program ma też przekonywać pracodawców, że inwestowanie w kadry prędzej czy później się zwróci, natomiast zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować, że przedsiębiorstwo przestanie być konkurencyjne na rynku.

Pomysłodawcy projektu, na podstawie wcześniejszych doświadczeń, doszli do wniosku, że wielu środowiskach wiedza na temat możliwości kształcenia ustawicznego jest zdecydowanie zbyt mała. Podczas konferencji i seminariów wyjaśniają m.in. jak wykorzystać pieniądze z UE na szkolenia i jakie przepisy wspomagają dokształcanie w czasie pracy.

Na potrzeby projektu stworzono m.in. stronę internetową www.ustawiczne.pl. Przykłady konkretnych ludzi, którzy zdecydowali się poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe, często wiele lat po skończeniu szkoły, prezentowane są także w prasie i związkowych wydawnictwach.

Wart blisko 600 tys. zł projekt "Promocja kształcenia ustawicznego w woj. śląskim" jest współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z programu operacyjnego "Kapitał ludzki". Projekt zakończy się jesienią.

W projekcie związek współpracuje z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Poprzednimi wspólnymi projektami obu organizacji były: "Pierwsza Szychta" z lat 2004-2008, która dała nowe zawody 110 bezrobotnym, oraz "Promocja społecznej odpowiedzialności biznesu w woj. śląskim" z lat 2008-2009, ucząca pracodawców dobrych wzorców. (PAP)

mab/ mtb/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)