Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 17:24

SLD: apel do UE w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Władze SLD zwróciły się w środę z apelem do instytucji UE, by przedstawiły perspektywę członkostwa dla Ukrainy, a także do stworzenia dla niej systemu funduszy pomocowych rekompensujących pogorszenie relacji gospodarczych z Rosją.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Władze SLD zwróciły się w środę z apelem do instytucji UE, by przedstawiły perspektywę członkostwa dla Ukrainy, a także do stworzenia dla niej systemu funduszy pomocowych rekompensujących pogorszenie relacji gospodarczych z Rosją. *

Zarząd SLD zaapelował też "do przedstawicieli polskiego rządu o poszanowanie suwerenności Ukrainy i powstrzymanie się od uczestnictwa w demonstracjach, których jawnym celem jest obalenie demokratycznie wybranego prezydenta Ukrainy".

Jak podkreślono w środowej uchwale zarządu krajowego partii, SLD popiera europejskie aspiracje Ukrainy. Według Sojuszu stowarzyszenie tego kraju z Unią Europejską to "perspektywa o korzystnych skutkach dla całego regionu". "Sojusz Lewicy Demokratycznej apeluje do instytucji Unii Europejskiej o przedstawienie perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, łącznie z wyznaczeniem docelowej daty akcesji" - napisano w stanowisku zarządu.

Znalazło się tam też wezwanie do stworzenia przez UE dla Ukrainy "systemu funduszy pomocowych rekompensujących pogorszenie relacji gospodarczych z Rosją". "Apelujemy o zapewnienie Ukrainie dostępu do kredytów rozwojowych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Środki te powinny być w sposób szczególny nakierunkowane na zapewnienie Ukrainie bezpieczeństwa energetycznego oraz włączenie do Transeuropejskich Sieci Transportowych" - głosi stanowisko zarządu partii.

Na Ukrainie już dwa tygodnie trwają protesty niezadowolonych z niepodpisania przez władze umowy o stowarzyszeniu z UE. W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak we wtorek rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Mykoły Azarowa.

Ukraińska opozycja zablokowała we wtorek dojazd do siedziby prezydenta Wiktora Janukowycza. Janukowycza nie ma na Ukrainie, gdyż we wtorek udał się z kilkudniową wizytą do Chin. W środę w godzinach porannych przy szczelnie zastawionym przez autobusy milicyjne placu przed siedzibą administracji Janukowycza dyżurowało kilkadziesiąt osób z obozu antyrządowego.

W Kijowie skoncentrowane są duże siły wojsk wewnętrznych MSW i jednostek specjalnych milicji Berkut, które w sobotę nad ranem rozpędziły manifestantów, a w niedzielę brutalnie odpierały ataki tłumu na siedzibę prezydenta Wiktora Janukowycza.

W niedzielę w demonstracji na kijowskim Majdanie wziął udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zapewniał demonstrantów, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy. W środę na Ukrainę udali się politycy PO: szef komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, wiceszef komisji Robert Tyszkiewicz oraz poseł ukraińskiego pochodzenia Miron Sycz. Parlamentarzyści Platformy spotkali się z posłami tamtejszej koalicji i opozycji; planują być też obecni na Majdanie. (PAP)

mkr/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz