Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD będzie głosowało przeciw przyjęciu sprawozdania budżetu za 2012 r.

0
Podziel się:

Sojusz Lewicy Demokratycznej opowie się przeciwko przyjęciu sprawozdania z
wykonania budżetu za 2012 r. oraz udzieleniu rządowi absolutorium - poinformował w środę w Sejmie
Ryszard Zbrzyzny z SLD. Klub pozytywnie zaopiniuje działalność NBP.

Sojusz Lewicy Demokratycznej opowie się przeciwko przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu za 2012 r. oraz udzieleniu rządowi absolutorium - poinformował w środę w Sejmie Ryszard Zbrzyzny z SLD. Klub pozytywnie zaopiniuje działalność NBP.

Klub poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie głosował przeciwko przyjęciu tego sprawozdania i przeciwko udzieleniu absolutorium rządowi za rok 2012 - powiedział Zbrzyzny podczas debaty nad wykonaniem budżetu państwa za 2012 r. oraz udzieleniem rządowi absolutorium.

"Budżet roku 2012 był - jak się okazuje - preludium do tego, z czym mamy dzisiaj do czynienia - do poważnej sytuacji finansów publicznych. Budżet zrodzony został z grzechem pierworodnym. Bowiem nie był konsultowany z członkami Komisji Trójstronnej, a szczególnie ze związkami zawodowymi" - powiedział poseł.

W jego ocenie w sposób zatrważający rośnie tempo zadłużenia. Wyzerowano wzrost Produktu Krajowego Brutto.

"Wirtualne były założenia dotyczące przychodów budżetu państwa. Wykonanie oczywiście jest poniżej założeń" - powiedział. Dodał, że przychody z VAT były mniejsze, podobnie z akcyzy, mimo, iż zastosowano wyższe stawki na różne towary akcyzowe. "Razem to jest ok. 1 proc. PKB mniej przychodów budżetowych, niż oczekiwano" - mówił. Wskazał, że wzrosły nakłady na obsługę długu publicznego.

Jego zdaniem, polityka wobec przedsiębiorstw państwowych jest taka, iż dług publiczny jest pokrywany maksymalnie wysokimi dywidendami, płaconymi przez te firmy.

Według Zbrzyznego, Polacy pod rządami PO i PSL ubożeją.

Zbrzyzny poinformował, że jego klub pozytywnie ocenia sprawozdanie z działalności NBP za 2012 r. Dodał, że jego ugrupowanie pozytywnie ocenia także działalność Rady Polityki Pieniężnej. "Uważamy, że elastycznie i rozważnie reagowały na zmieniającą się sytuację makroekonomiczną. Może nawet zbyt elastycznie i ulegle w stosunku do oczekiwań rządu, jednak do zaakceptowania" - podkreślił. (PAP)

aop/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)