Notowania

kościół w polsce
03.12.2011 15:45

SLD chce budować świeckie państwo. Przez dialog

Zdaniem europosłanki polski Kościół jest: bogaty, bezczelny, bezduszny, bezideowy i bezkarny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal WARGIN/East News)

*Za dialogiem z Kościołem po to, by budować w Polsce świeckie państwo i liberalną demokrację opowiedzieli się uczestnicy zorganizowanej przez SLD debaty poświęconej stosunkom państwo-Kościół. *

Szef klubu SLD Leszek Miller zapewnił, że SLD _ nie będzie ustawał w wysiłkach _, by mówić o kwestiach rozdziału Kościoła od państwa. Przekonywał jednocześnie, że wszystkie regulacje prawne, podejmowane w polskim parlamencie, które wprowadzały do życia publicznego instytucje Kościoła, były realizowane pod rządami prawicy.

W tym kontekście wymienił m.in. nauczanie religii w szkołach, ustawę antyaborcyjną i konkordat. Jak dodał, jedynie Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu oraz Komisja Majątkowa powstały jeszcze w czasach PRL, gdy premierem był Mieczysław Rakowski.

Miller zwrócił uwagę, że dwukrotny koalicjant Sojuszu - PSL _ nigdy nie miał zamiaru poprzeć jakichkolwiek inicjatyw ograniczających wpływy Kościoła _. _ PSL jest bardzo głęboko osadzone w tradycji polskiej wsi, a ta tradycja jest często rozumiana jako jedność instytucji publicznych i Kościoła _ - ocenił szef klubu SLD.

Europosłanka Sojuszu Joanna Senyszyn oceniła, że polskie państwo nie jest zdolne do dialogu z Kościołem. _ - Kościół jako instytucja dostawał często nawet więcej niż mógł marzyć, chcieć, niż zdążył wyartykułować - stąd państwo i kolejne rządy stworzyły taki Kościół, o którym ja powiedziałam, że on jest 5 razy B: bogaty, bezczelny, bezduszny, bezideowy i bezkarny _ - uważa Senyszyn.

Jak dodała, w Polsce powstało państwo wyznaniowe. _ - Jakie mamy jego atrybuty? To jest brak neutralności światopoglądowej w stanowieniu prawa, to jest bezpośrednie finansowanie instytucji kościelnych i duchowieństwa z budżetu państwa i budżetów samorządowych, to jest też afirmacja religii przez organy władzy publicznej: religijny charakter ceremoniału państwowego, krzyże w instytucjach państwowych, przedszkolach, szkołach _ - wyliczała europosłanka.

W jej ocenie, o wyznaniowym charakterze naszego kraju świadczy też _ częściowy zanik odrębności organizacyjnej państwa i Kościoła _. Jako przykład podała ordynariat polowy, który - jak mówiła - należy do struktur MON. Oceniła też, że w Polsce powstała sytuacja, w której _ duchowni widzą, że nie muszą się liczyć z państwem, bo państwo liczy się z nimi _.

_ - Kościół doi polskie państwo, a państwo jest tą krową, która się daje doić i jeszcze z radości merda ogonem _ - powiedziała europosłanka. Jej zdaniem, aby więc można było rozpocząć dialog z Kościołem, musi się zmienić stosunek rządzących do tej instytucji.

Była szefowa kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego i KRRiT, Danuta Waniek przekonywała, że o ile większość polskich polityków nie dostrzega potrzeby zmian w stosunkach państwo-Kościół, to zaczyna oczekiwać tego społeczeństwo.

Jak mówiła, w liceum, w którym uczy się jej wnuk, młodzież coraz częściej dobrowolnie rezygnuje z lekcji religii. _ - To jest pokolenie, które ma swoje własne doświadczenia z obecnością księży, katechetów i sióstr w polskich szkołach, oni wiedzą na ten temat więcej niż my. Wydaje mi się, że to od ich postawy, zachowania w najbliższym czasie, szalenie wiele w Polsce zależy. Nie zapominajmy o nich i przyciągajmy ich do tych formacji politycznych, które wiernie będą stały na gruncie rozdziału Kościoła i państwa _ - apelowała Waniek.

Czytaj więcej o kościele w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t162548.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/episkopat;nie;chce;podatku;koscielnego;woli;odpisy,160,0,970656.html) Episkopat nie chce podatku kościelnego. Woli odpisy Są pierwsze reakcje kościelnych hierarchów na expose premiera. Deklarują współpracę w sprawie zmian w systemie emerytalnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t45778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;dadza;ruszyc;krzyza;zwiazkowcy;chca;walczyc;do;konca,170,0,940970.html) Związkowcy w obronie krzyża są gotowi na... Prezydium Komisji Krajowej _ Solidarność _ wzywa wszystkie ugrupowania _ do obrony krzyża w polskim życiu publicznym _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t162548.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/policzylismy;ile;zarabia;kosciol;z;budzetu;1;6;miliarda;taca;1;2;miliarda;,6,0,936710.html) Ile zarabia Kościół. Z budżetu, tacy, ulg... Do tego dochodzą ogromne ulgi podatkowe. Zobacz jakie.
Tagi: kościół w polsce, kościół, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz