Notowania

wiadomości
14.09.2011 14:20

SLD chce informacji Rostowskiego ws. jego wypowiedzi w PE

# dochodzi wypowiedź marszałka Sejmu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź marszałka Sejmu #

14.09. Lublin (PAP) - Klub SLD chce, by na rozpoczynającym się w czwartek, ostatnim w tej kadencji, posiedzeniu Sejmu minister finansów Jacek Rostowski przedstawił informację na temat sytuacji finansowej UE. Wniosek ma związek ze słowami Rostowskiego, które padły w środę w Strasburgu.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna pytany, czy taka informacja zostanie przedstawiona, powiedział, że o tym, czego dotyczy informacja bieżąca przedstawiana na posiedzeniu Sejmu, decyduje Prezydium izby. "Zobaczymy, czy będą inne wnioski odnośnie tematu na informację bieżącą. Tu jestem otwarty. Zobaczymy na miejscu, jak zapoznam się z projektami" - powiedział Schetyna dziennikarzom w Lublinie.

Rostowski ocenił podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat kryzysu euro, że Europa jest dziś w niebezpieczeństwie, a jeśli rozpadnie się strefa euro, to i UE tego szoku długo nie przetrwa.

Przywołał też swą niedawną, prywatną rozmowę z "prezesem wielkiego polskiego banku", pracującym w ministerstwie za czasów transformacji w Polsce. Miał on mu powiedzieć, że po takich wstrząsach gospodarczych i politycznych, jakie teraz dotykają Europę, "rzadko się zdarza, by po 10 latach nie było także katastrofy wojennej". I - jak mówił minister - ten prezes banku dodał, że "poważnie się zastanawia nad tym, by uzyskać dla dzieci zieloną kartę w USA".

Jak ocenił na środowej konferencji prasowej poseł Sojuszu Stanisław Wziątek, słowa szefa resortu finansów, które padły podczas debaty w PE, są "za daleko idące i nieuprawnione". "Europa w niebezpieczeństwie - to główne przesłanie ministra Rostowskiego. Pan minister jako oficjalny reprezentant polskiej prezydencji straszy Polskę, Polaków, Europę i Europejczyków. To jest przesłanie, które zostanie zapamiętane z naszej prezydencji" - mówił Wziątek.

Dodał, że jeżeli faktycznie te słowa zostaną zapamiętane, to "nie wróży to naszemu krajowi wielkiego honoru i perspektywy pokazywania, że Polska ma swój pomysł, propozycje jak wyjść z kryzysu".

"Europie i Polsce nie jest potrzeby defetyzm. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby zabrakło w Europie i w Polsce nadziei i optymizmu. Odpowiedzią na sytuację kryzysową jest właśnie optymizm i energia działania, konkretny plan, którego brakuje Platformie Obywatelskiej i polskiemu rządowi. Odpowiedzią jest więcej integracji europejskiej, więcej europejskiego solidaryzmu" - podkreślił poseł SLD.

Pytał też, czy jeśli Rostowski mówi o tym, że grozi nam wojna, to czy on - jako przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej - powinien zwrócić się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wziątek zaapelował do Rostowskiego, by pokazał "plan, żeby Europę wyprowadzić z kryzysu". "Prosimy o to, aby minister Rostowski przedstawił takie dane, które nie będą rozdwojeniem jaźni, które będą spójne i będą pokazywały, jaka jest rzeczywiście sytuacja, bo być może pan minister ukrywa dane i przedstawia nam, w Polsce, zieloną wyspę, a w Europie grozi katastrofą" - zaznaczył szef sejmowej komisji obrony narodowej.

Poinformował też, że klub SLD zwrócił się w środę z wnioskiem do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, by w ramach informacji bieżącej, Rostowski przedstawił, jaka jest aktualna sytuacja finansowa UE i dlaczego, jako minister finansów, używa takich słów, jakie padły w środę w Strasburgu.

Sam marszałek Sejmu nie chciał komentować wypowiedzi Rostowskiego, bo - jak tłumaczył - nie zna jej ani jej kontekstu. "Pisanie takich czarnych scenariuszy zawsze jest łatwe, ale też wywołuje dużo emocji. Spokojnie chciałbym się zapoznać i z wypowiedzią, i z jej kontekstem, wtedy będę ją komentował" - powiedział Schetyna.(PAP)

ren/ mkr/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz