Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD chce zaostrzenia przepisów ws. posiadania broni

0
Podziel się:

SLD chce zaostrzenia przepisów dotyczących dostępu do broni. W ciągu kilku
najbliższych tygodni Sojusz ma przygotować projekt w tej sprawie.

SLD chce zaostrzenia przepisów dotyczących dostępu do broni. W ciągu kilku najbliższych tygodni Sojusz ma przygotować projekt w tej sprawie.

"Chcemy zaostrzyć prawo pod hasłem +zero broni+. Uważamy, że Polak w wolnym, demokratycznym kraju nie powinien czuć się zagrożony i posiadać broni" - powiedział PAP szef SLD Grzegorz Napieralski.

Jak ocenił, łatwy dostęp do broni nie prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa, wręcz przeciwnie - stanowi zagrożenie. "Chcemy przeprowadzić szereg zmian tak, aby dostęp do broni był ograniczony maksymalnie" - zaznaczył szef Sojuszu.

Według rzecznika SLD Tomasza Kality, w projekcie miałby się znaleźć zapis, że broń palną mogłyby posiadać jedynie osoby zrzeszone w klubach sportowych albo Polskim Związku Łowieckim. Związki te również - jako jedyne - miałyby prawo do opiniowania kandydatów do otrzymania pozwolenia na broń.

"Nie ma potrzeby, by Polacy posiadali indywidualnie broń krótką, czyli tzw. broń do ochrony osobistej. Broń krótką powinni posiadać tylko funkcjonariusze państwowi" - zaznaczył Kalita w rozmowie z PAP.

Jak dodał, Sojusz rozważa ponadto wprowadzenie zakazu posiadania broni przez strażników miejskich.

Nowe przepisy objęłyby nie tylko osoby, które dopiero zamierzają starać się o broń, ale również te, które już ją posiadają. Dotychczasowi jej właściciele musieliby zdać ją policji; w zamian za to otrzymaliby odszkodowania. Według Kality, z danych, którymi dysponuje Sojusz wynika, że obecnie w Polsce broń krótką może posiadać około 300 tysięcy ludzi.

Obecnie zasady, na jakich wolno posiadać broń palną, reguluje ustawa o broni i amunicji z 1999 roku. Zgodnie z nią, broń palną i amunicję do niej, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń, wydanego przez komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych - na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.

Pozwolenia nie wymaga się z kolei m.in. od osób, które: posiadają broń palną wytworzoną przed rokiem 1850 lub jej replikę, gromadzą broń w zbiorach muzealnych, prowadzą sprzedaż broni i amunicji na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie. Pozwolenia nie muszą posiadać też osoby, które używają ją w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia.

O projekcie SLD napisała też poniedziałkowa "Polska. The Times". (PAP)

mkr/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)