Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 14:10

SLD do PO: przyspieszyć prace nad refundacją in vitro

SLD domaga się od PO przyspieszenia prac nad refundacją zabiegu in vitro. Beata Małecka-Libera (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia odpowiada, że ustawa o in vitro ma być uchwalona "w ciągu kilku miesięcy", jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz

SLD domaga się od PO przyspieszenia prac nad refundacją zabiegu in vitro. Beata Małecka-Libera (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia odpowiada, że ustawa o in vitro ma być uchwalona "w ciągu kilku miesięcy", jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

W piątek, nawiązując do doniesień mediów, SLD zaapelował do minister zdrowia Ewy Kopacz, by zadeklarowała, kiedy wyda rozporządzenie dotyczące refundacji zabiegu in vitro. O tym, że rozporządzenie takie miałoby powstać, w oparciu o projekt ustawy o in vitro autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), w środę poinformowała "Panorama" TVP2.

Jednak - jak powiedział w piątek PAP rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno - tylko ustawa o in vitro może dać podstawę do wydania ewentualnego rozporządzenia ws. refundacji tego zabiegu. Według Beaty Małeckiej-Libery (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia, ustawa o in vitro ma być uchwalona jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu.

"Jestem przekonana, że wejście ustawy jest możliwe jeszcze w tej kadencji" - powiedziała posłanka w piątek PAP. Jak przekonywała, "jest absolutna wola" do pracy nad propozycjami, które znajdują się w podkomisji.

Poseł SLD Marek Balicki, który zaapelował do minister zdrowia w sprawie rozporządzenia o refundacji in vitro, ma inne zdanie w tej kwestii, niż rzecznik resortu zdrowia. Według niego, wydanie takiego rozporządzenia jest możliwe bez ustawy o refundacji in vitro, wystarczy do tego nowelizacja tzw. ustawy koszykowej.

Zgodnie z przyjętą w połowie 2009 roku nowelą, minister zdrowia ma bowiem prawo określać w rozporządzeniu wykaz świadczeń gwarantowanych, czyli świadczeń opieki zdrowotnej częściowo lub całkowicie finansowanych ze środków publicznych.

Oprócz rozporządzenia jednak - jak zaznaczył Balicki - konieczne jest uchwalenie ustawy o in vitro. W opinii Balickiego, prace nad nią jednak "stoją", ponieważ w klubie PO nie ma decyzji, czy należy ją w ogóle uchwalać.

Balicki podkreślał na konferencji prasowej w Sejmie: "Bardzo cieszą nas informacje, z szeregów PO i z mediów, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie, czyli taką drogę w sytuacji, kiedy nie ma ustawy (o in vitro - PAP), żeby chociaż rozporządzeniem zapewnić finansowanie in vitro".

Jak ocenił, w Polsce są "tysiące ludzi cierpiących na niepłodność, (tysiące) par, które dotknięte są tym problemem, a których nie stać na to, żeby zapłacić w pełni za te usługi".

Poseł SLD zaapelował więc do Kopacz, by "podjęła to wyzwanie, nad którym już rozpoczęła pracę i żeby publicznie powiedziała, kiedy to rozporządzenie zostanie wydane".

Na początku stycznia do podkomisji trafiło pięć projektów ustaw ws. in vitro, które zostały zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje z PO) i Bolesława Piechę (PiS). W ubiegłym roku zostały zgłoszone także dwa lewicowe projekty. W sumie podkomisja miała pracować nad siedmioma projektami. Na początku lutego zarekomendowała jednak odrzucenie najbardziej radykalnego projektu Piechy i zdecydowała, że projektem bazowym będzie projekt Kidawy-Błońskiej.

Projekt posłanki PO precyzuje, że korzystanie z in vitro jest dopuszczalne dla małżeństw i par heteroseksualnych. Zapłodnienie pozaustrojowe ma być stosowane po wyczerpaniu innych dostępnych metod terapeutycznych prowadzących do poczęcia i narodzin. Przystąpienie do procedury zapłodnienia in vitro będzie wymagało zgody obydwu partnerów.

Projekt przewiduje też tworzenie zarodków nadliczbowych i ich przechowywanie w odpowiednich warunkach, w bankach tkanek i komórek tak, by mogły być wykorzystane do kolejnych ciąż. Proponowane przepisy zakazują wykorzystywania in vitro w celu wyboru płci potomstwa, chyba że wybór ten pozwala na uniknięcie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zależnej od płci dziecka. (PAP)

mkr/ stk/ son/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz