Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD: do wtorku stanowisko Kopacz wobec komisji śledczej ws. Amber Gold

0
Podziel się:

SLD do wtorku czeka na stanowisko marszałek Sejmu Ewy Kopacz w sprawie
wystąpienia przez Prezydium Sejmu z wnioskiem o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold. Jeśli
Kopacz się sprzeciwi lub nie zareaguje, SLD chce porozumieć się w sprawie komisji z innymi klubami.

SLD do wtorku czeka na stanowisko marszałek Sejmu Ewy Kopacz w sprawie wystąpienia przez Prezydium Sejmu z wnioskiem o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold. Jeśli Kopacz się sprzeciwi lub nie zareaguje, SLD chce porozumieć się w sprawie komisji z innymi klubami.

Sojusz chce, by komisja zbadała działalność organów państwa względem Amber Gold.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że pismo w sprawie komisji trafiło do Kopacz już w piątek. "Został złożony wniosek i pismo do pani marszałek o uwzględnienie w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Prezydium Sejmu uchwały w przedmiocie wniesienia do Sejmu projektu powołania sejmowej komisji śledczej" - mówił.

Joński zaznaczył, że SLD do wtorku czeka na odpowiedź Kopacz. Jeśli marszałek Sejmu nie odniesie się w żaden sposób do inicjatywy lub ją odrzuci, SLD będzie chciał porozumieć się w sprawie powołania komisji śledczej ds. zbadania działalności organów państwa wobec Amber Gold z innymi ugrupowaniami politycznymi - zaznaczył.

Pytany, czy SLD byłby gotów do poparcia podobnych inicjatyw PiS i SP, Joński odparł: "Jeśli pani marszałek Kopacz nie odpowie na naszą propozycję, (...) to jesteśmy w stanie rozmawiać z całą opozycją i nie tylko, również z PSL, jak będzie trzeba także z PO".

Wcześniej szef SLD Leszek Miller, zapowiadając inicjatywę, tłumaczył, że Sojusz zwróci się w tej sprawie do Prezydium, by uniknąć podejrzenia, że "ta komisja od samego początku miałaby spełniać jakieś funkcje polityczne, a więc wyrażać interesy jednego ugrupowania czy jednej tylko grupy posłów".

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Ostatnio poinformowano o likwidacji spółki.

Prokuratura postawiła szefowi spółki Marcinowi P. 6 zarzutów, m.in. prowadzenia działalności bankowej i kantorowej bez zezwoleń. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej; w ramach śledztwa prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez spółkę. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

sdd/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)