Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 18:12

SLD: interpelacja ws. wynajmu Stadionu Narodowego na szczyt ONZ

# dochodzi oświadczenie spółki PL.2012+ #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi oświadczenie spółki PL.2012+ #

31.07. Warszawa (PAP) - Szef SLD Leszek Miller zapowiedział w środę złożenie interpelacji do ministra środowiska Marcina Korolca w sprawie kosztu wynajmu Stadionu Narodowego na listopadowy szczyt klimatyczny ONZ. Pieniądze wydane na szczyt zwrócą się z nawiązką - odpowiada rzecznik MŚ.

Zapowiedź Millera to reakcja na środową publikację "Super Expressu", według której koszt wynajmu Stadionu Narodowego na szczyt klimatyczny ma wynieść 26,4 mln złotych.

Spółka PL.2012+, operator Stadionu Narodowego, podkreśla, że kwota 26,4 mln zł nie jest przeznaczona wyłącznie na wynajem Stadionu Narodowego, tylko w całości na pokrycie kosztów organizacji szczytu klimatycznego na Stadionie Narodowym.

Miller ocenił na konferencji prasowej, że decyzja Korolca o wynajęciu Stadionu Narodowego, to "widoczne koło ratunkowe rzucone koleżance z rządu", minister sportu Joannie Musze.

"Szokuje suma, która ma być użyta na rzecz przygotowanego kongresu. SLD uczyni wszystko, żeby dowiedzieć się, dlaczego to jest tak olbrzymia kwota i czy nie można kongresu przeprowadzić za znacznie niższą, bardziej racjonalną cenę" - zapowiedział szef SLD.

Jak dodał, zamierza m.in. skierować interpelację poselską do Korolca, a także złożyć wniosek o informację rządu w Sejmie w tej sprawie. "Użyjemy wszelkich możliwości, jakimi dysponują posłowie na Sejm RP" - zaznaczył Miller.

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek powiedział PAP, że kwota wydana na organizację szczytu klimatycznego, w tym również na wynajem Stadionu Narodowego, zwróci się z nawiązką.

"Możemy liczyć na to, że kwota ta - szacujemy, że może być to co najmniej 120 mln złotych - trafi do przedsiębiorców w Warszawie: hotelarzy, restauratorów. Szczyt ma też oczywiście ogromne znaczenie promocyjne dla Polski, bo mówimy tutaj o największym w tej chwili międzynarodowym spotkaniu ONZ, odbywającym się regularnie, w którym uczestniczy blisko 200 państw" - zaznaczył Mikusek.

Z kolei w przekazanym w środę PAP oświadczeniu spółki PL.2012+ podkreślono, iż "nie jest prawdą, że kwota 26,4 mln zł jest przeznaczona wyłącznie na wynajem Stadionu Narodowego podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu (COP19)".

"Kwota ta w całości przeznaczona jest na pokrycie kosztów organizacji Szczytu na Stadionie Narodowym. W kosztach tych znajdują się takie pozycje, jak dostosowanie przestrzeni i pomieszczeń Stadionu Narodowego do potrzeb konferencji zgodnie z wymogami logistycznymi Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także zapewnienie serwisów niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia tej konferencji" - głosi oświadczenie.

Podkreślono w nim, że zgodnie z umową z resortem środowiska, oprócz wynajmu Stadionu Narodowego w dniach 2 października - 5 grudnia 2013 r. spółka PL.2012+ zapewnia serwis dla około 10 tys. uczestników szczytu (około 190 delegacji), w tym m.in.: służbę ochronno-porządkową; zabezpieczenie medyczne, przeciwpożarowe, zarządzanie obiektem Stadionu Narodowego, sprzątanie, serwis techniczny, dostęp do infrastruktury i sieci IT na Stadionie Narodowym oraz usługę obsługi serwisowej IT, sieć punktów gastronomicznych.

Spółka PL.2012+ podkreśliła też, że "znacząca część kosztów organizacji konferencji COP 19 związana jest z przygotowaniem infrastruktury na potrzeby tej imprezy: biur dla personelu ONZ, pokoi konferencyjnych, sal spotkań, a także sal dla wydarzeń towarzyszących konferencji".

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP-19 odbędzie się w Polsce, w dniach 11-22 listopada 2013. Celem spotkania jest wypracowanie nowych postanowień na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jak napisano na stronie Ministerstwa Środowiska, główną siedzibą konferencji COP19 będzie Stadion Narodowy. Część wydarzeń odbędzie się także w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. (PAP)

kc/ mkr/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz