Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD: każda szkoła musi mieć bibliotekę

0
Podziel się:

SLD złożył w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym każda szkoła musi mieć
bibliotekę. Krytykuje projekt MAC zakładający możliwość wykonywania zadań bibliotek szkolnych przez
biblioteki publiczne, bowiem - zdaniem Sojuszu - oznacza to likwidację bibliotek szkolnych.

SLD złożył w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym każda szkoła musi mieć bibliotekę. Krytykuje projekt MAC zakładający możliwość wykonywania zadań bibliotek szkolnych przez biblioteki publiczne, bowiem - zdaniem Sojuszu - oznacza to likwidację bibliotek szkolnych.

Zgodnie z propozycją MAC, biblioteka publiczna będzie mogła pełnić funkcję biblioteki szkolnej, a biblioteka szkolna - biblioteki publicznej. Pomysł ten krytykują m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Zdaniem rzecznika SLD Dariusza Jońskiego rząd PO szykuje na szczeblu centralnym projekt likwidacji bibliotek szkolnych. "Najpierw likwidowano gabinety lekarskie, później świetlice, następnie stołówki, lub zamieniano na catering, a teraz najnowszy pomysł ministra cyfryzacji - co ciekawe, nie oświaty - to likwidacja bibliotek szkolnych. Mówimy stanowczo +nie+ i rozpoczynamy ogólnopolską akcję przeciw likwidacji bibliotek" - mówił Joński w poniedziałek na konferencji prasowej w Łodzi.

Zdaniem polityków SLD proceder likwidacji bibliotek szkolnych trwa od kilku lat. Według posła Artura Ostrowskiego istnieje pewna luka w prawie, m.in. w Ustawie o systemie oświaty, którą samorządy od kilku lat wykorzystują, likwidując biblioteki szkolne dla oszczędności.

Ostrowski poinformował, że SLD złożył już w Sejmie projekt ustawy, który zakłada obowiązek posiadania przez każdą szkołę w Polsce biblioteki szkolnej - centrum informacji.

"Dzisiaj biblioteka szkolna to nie tylko księgozbiór, to także multimedia, dostęp do szerokopasmowego internetu. Nasz projekt tę lukę w ustawie wypełnia i jasno precyzuje, że obowiązkiem każdej szkoły jest posiadanie biblioteki - centrum informacji" - mówił Ostrowski.

Przyznał, że są gminy, w których biblioteki publiczne nie zaspokajają potrzeb mieszkańców. W takich sytuacjach biblioteka szkolna mogłaby być ogólnodostępna np. po zajęciach szkolnych czy w czasie wakacji.

Ponadto - jego zdaniem - w bibliotekach szkolnych pracują nauczyciele-bibliotekarze o wysokich kwalifikacjach, przygotowani do pracy z uczniami. "Nie można tak, jak proponuje minister Boni, zastąpić biblioteki szkolnej biblioteką publiczną, bo to oddala ucznia od biblioteki, a bibliotekarze, którzy tam pracują, nie zawsze są przygotowani do pracy z uczniem" - podkreślił poseł SLD.

Działacze Sojuszu liczą, że minister edukacji będzie ich "sojusznikiem w walce o utrzymanie bibliotek szkolnych". Projekt popiera ZNP. Wiceprezes związku w Łódzkiem Jadwiga Tomaszewska podkreśliła, że biblioteka jest nieodłączonym elementem szkoły i musi być w każdej placówce. "Tak jak każde dziecko do spania powinno mieć misiaczka, tak każdy uczeń powinien mieć książkę do poduszki. Nie zastąpi tego internet" - dodała.

Według niej w Polsce jest ponad 33 tys. bibliotek szkolnych, w których pracuje ponad 35 tys. nauczycieli. Jej zdaniem w przypadku likwidacji szkolnych bibliotek większość z nich straci pracę.

Jak zapowiedział rzecznik SLD, jego ugrupowanie rozpoczyna ogólnopolską kampanię informującą o zamierzeniach MAC oraz dot. swego projektu ustawy. Informacje na ten temat mają pojawić się w internecie oraz na spotkaniach posłów Sojuszu w całym kraju.

MAC przypomina, że idea zmiany wzięła się stąd, iż samorządy od lat skarżą się, że są skrępowane obecnymi przepisami. "Samorządy uważają, że powinny być rozliczane z jakości usług publicznych, a nie z tego, jak organizują pracę przy ich świadczeniu. Stało się to tym pilniejszym problemem, że prowadząc ambitne inwestycje i poprawiając jakość usług dla obywateli samorządy muszą się dobrze napracować, by spiąć swoje budżety" - napisano.

W komunikacie przypomniano też, że każda gmina ma obowiązek prowadzić bibliotekę publiczną oraz że każda szkoła musi zapewnić uczniom dostęp do książek, a od 2001 r. obowiązuje formalny zakaz łączenia obu instytucji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w swoim stanowisku przedstawionym w połowie lutego opowiedziało się za modyfikacją zapisu, ale inną niż nowa propozycja MAC. MEN chciało zapisu, zgodnie z którym możliwe jest wykonywanie zadań biblioteki publicznej przez bibliotekę szkolną, o ile nie spowoduje to pogorszenia warunków realizacji przez bibliotekę szkolną jej zadań dydaktyczno-wychowawczych, a także warunków bezpieczeństwa uczniów. (PAP)

szu/ dsr/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)