Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sld
23.03.2012 19:15

SLD ma plan dla młodych. Skuszą się?

Rozwiązania ograniczające stosowanie tzw. umów śmieciowych, a także sprzyjające zakładaniu przedszkoli i żłobków, mają znaleźć się w "Pakiecie startowym dla młodych". nad którym pracuje SLD. W piątek Sojusz zaprezentował propozycje dotyczące rynku pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

Rozwiązania ograniczające stosowanie tzw. umów śmieciowych, a także sprzyjające zakładaniu przedszkoli i żłobków, mają znaleźć się w _ Pakiecie startowym dla młodych _, nad którym pracuje SLD. Sojusz zaprezentował propozycje dotyczące rynku pracy.

SLD chce przede wszystkim walczyć z nadmierną liczbą umów śmieciowych. Jak mówił na piątkowym spotkaniu z działaczami młodzieżówki swej partii lider SLD Leszek Miller, umowy cywilno-prawne (umowy-zlecenie i umowy o dzieło) są potrzebne i nie należy ich całkowicie likwidować. Jak dowodził, są takie obszary życia zawodowego, gdzie tego typu umowy mogą być z powodzeniem stosowane, np. w przypadku pracy w domu czy wolnych zawodów.

_ - Umowy cywilno-prawne powodują, że rynek pracy staje się bardziej elastyczny, co nie jest czymś niekorzystnym, natomiast nam chodzi o to, żeby umowy cywilno-prawne nie były nadużywane - zawierane wtedy, kiedy powinna być zawarta normalna umowa o pracę _ - podkreślił szef Sojuszu.

Przypomniał ponadto, że obecne przepisy zabraniają już nadużyć, jeśli chodzi o formę zatrudnienia; jego zdaniem jednak, należy zapewnić ich skuteczniejszą egzekucję. _ - Musimy zatem poszukiwać rozwiązań, które wzmacniają kompetencje i możliwości egzekucyjne Państwowej Inspekcji Pracy _ - zaznaczył Miller.

Przekonywał też, że aby skutecznie walczyć z umowami śmieciowymi, nie wystarczą apele do pracodawców - trzeba zaoferować im zachęty o charakterze finansowym. - _ Jeżeli będziemy sprzyjać zachętom materialnym, które będą powodować, że pracodawca będzie chętniej zatrudniał swoich pracowników w oparciu o umowy o pracę, to osiągniemy oczekiwany efekt. Co więcej - chodziłoby o to, żeby pracodawca został zachęcony do zatrudnienia absolwentów, zwłaszcza tych, którzy mają kłopoty z zatrudnieniem na swoje pierwsze w życiu stanowisko pracy _ - wyjaśnił były premier.

Zapowiedział, że Sojusz będzie szukać też takich rozwiązań, które stworzą system, w którym pracodawca zatrudniający absolwentów ma z tego określoną korzyść. _ To może być ulga w opłacaniu składki na ubezpieczenie społeczne, to może być jakaś ulga podatkowa, to może być dofinansowanie z Urzędu Pracy _ - mówił Miller.

Rzecznik SLD Dariusz Joński poinformował, że Sojusz pracuje nad projektem zmian prawnych, które miałyby zachęcić pracodawców, by chętniej zatrudniali młodych ludzi na umowę o pracę, zamiast na umowy śmieciowe. Jeden z pomysłów zakłada, że pracodawca byłby przez trzy lata zwolniony z kosztów ponoszonych z tytułu zatrudnienia pracownika na umowę o pracę. Koszty te ponosiłoby państwo.

Według Jońskiego, pieniądze na to znajdują się w Funduszu Pracy. - _ Fundusz Pracy ma rocznie 7 miliardów. To jest jeden z nielicznych funduszy celowych, w którym są pieniądze i które są zamrożone w połowie, nie są wydatkowane. Naszym zdaniem, pieniądze można przeznaczyć na aktywne formy zatrudnienia w takiej formie _ - mówił rzecznik Sojuszu.

Na konferencji prasowej Joński i szefowa młodzieżówki SLD Paulina Piechna-Więckiewicz przypomnieli niedawny raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, że 30 proc. ludzi w Polsce - najwięcej w UE - pracuje na umowach tymczasowych. Najczęściej z tej formy zatrudnienia korzystają ludzie młodzi: wśród osób do 30. roku życia jest 65 proc.; do 24. roku życia - 85 proc.

W _ Pakiecie startowym dla młodych _ mają się znaleźć również rozwiązania dotyczące ułatwień w zakupie mieszkania, czy sprzyjające powstawaniu nowych przedszkoli i żłobków.

Czytaj więcej o planach SLD Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sld, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz