Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD opracuje "białą księgę" nt. kontraktów NFZ

0
Podziel się:

SLD zapowiedział "białą księgę" na temat tegorocznych kontraktów NFZ.
Sojusz chce pokazać w niej m.in. przypadki, w których modernizowane w ostatnich latach publiczne
szpitale zostały pominięte przy podpisywaniu przez Fundusz nowych kontraktów.

SLD zapowiedział "białą księgę" na temat tegorocznych kontraktów NFZ. Sojusz chce pokazać w niej m.in. przypadki, w których modernizowane w ostatnich latach publiczne szpitale zostały pominięte przy podpisywaniu przez Fundusz nowych kontraktów.

"Od piątku spotykaliśmy się w województwach z przedstawicielami pacjentów, z lekarzami, z dyrektorami szpitali publicznych i publicznych przychodni po to, aby zapytać, jak wygląda kontraktacja NFZ właśnie z tymi szpitalami i przychodniami. Jesteśmy mocno zmartwieni tym, co zobaczyliśmy w województwach. Okazuje się, że publiczne placówki: szpitale i przychodnie zostały zastąpione prywatnymi gabinetami, które w większości nie mają ani kadry, ani specjalistów, ani sprzętu" - podkreślił Joński na wtorkowej konferencji prasowej.

Według niego gabinety te dopiero zaczynają kompletować specjalistów i sprzęt. "Specjalistów próbują podkupić z przychodni, natomiast na sprzęcie będą chcieli pracować tym, który został zakupiony przez samorządy wojewódzkie i miejskie. Na to naszej zgody być nie może" - dodał rzecznik SLD.

Jak zapowiedział Joński, SLD zamierza więc opracować "białą księgę" dotyczącą kontraktów NFZ na ten rok. "Będziemy chcieli pokazać wszystkie miasta i województwa, gdzie publiczne szpitale, które przez ostatnie lata były finansowane z budżetu województw i miast, były modernizowane, zakupiony był dodatkowy sprzęt, a na dobrą sprawę zostały pominięte w nowych kontraktach" - zaznaczył Joński.

Powtórzył też, że SLD domaga się odwołania prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński komentując dla PAP zapowiedź SLD powiedział, że oddziały wojewódzkie Funduszu podpisują umowy w oparciu o ranking lecznic. "Nie ma w nim kryterium dotyczącego tego, czy właściciel jest prywatny, czy publiczny" - podkreślił.

Joński i, obecny na konferencji, Tomasz Kamiński zaapelowali ponadto do PO i rządu o poparcie, przygotowanego przez SLD, projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, który zakłada usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy na nieprawidłowe wypisanie recepty. "Chcemy dziś zapytać PO, pana premiera Donalda Tuska, koalicję rządzącą, czy są gotowi poprzeć nasz projekt ustawy refundacyjnej i naprawić tę sytuację, z którą mamy do czynienia od 1 stycznia?" - pytał Joński.

W poniedziałek po południu własny projekt wykreślający z ustawy refundacyjnej zapis o karach dla lekarzy zaprezentował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. We wtorek projektem zajęła się Rada Ministrów.

Szef sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) powiedział we wtorek PAP, że rządowy projekt zmian w ustawie refundacyjnej otrzyma klauzulę "pilny", wówczas będzie rozpatrywany w Sejmie jako wiodący.

Obecna ustawa refundacyjna przewiduje (art. 48, ustęp 8), że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. (PAP)

mkr/ pro/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)