Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD proponuje likwidację CBA; sprawy Biura miałyby trafić do ABW

0
Podziel się:

SLD proponuje likwidację CBA, które uważa za "niepotrzebną, nieskuteczną i
kosztowną policję polityczną IV RP". Funkcjonariuszy CBA i toczące się postępowania miałaby przejąć
ABW. Klub Sojuszu ma zamiar jeszcze w czwartek złożyć w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

SLD proponuje likwidację CBA, które uważa za "niepotrzebną, nieskuteczną i kosztowną policję polityczną IV RP". Funkcjonariuszy CBA i toczące się postępowania miałaby przejąć ABW. Klub Sojuszu ma zamiar jeszcze w czwartek złożyć w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

"Chcemy ostatecznie zlikwidować policję polityczną IV RP, stworzoną przez PO-PiS" - powiedział PAP rzecznik SLD Dariusz Joński.

Jak ocenił, dużo lepiej niż CBA funkcjonują pozostałe służby, które mają podobne zadania: Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy policja. "CBA to instytucja niepotrzebna, nieskuteczna, a przy tym zbyt kosztowna" - zaznaczył Joński.

W uzasadnieniu projektu Sojuszu wskazano m.in., że po pięciu latach funkcjonowania CBA można stwierdzić, że założenia ustawodawcy dotyczące tej służby nie zostały zrealizowane. "Nie tylko nie nastąpiła +synergia działań+ między wskazanymi organami, ale powstał chaos wywołany nakładaniem się kompetencji w zakresie wykrywania i zwalczania korupcji" - podkreślono.

W szczególności - czytamy - Centralne Biuro Antykorupcyjne nie uzyskało pozycji "wyspecjalizowanego organu, który skupił działania antykorupcyjne i przyczynił się do zwiększenia efektywności funkcjonowania struktur państwa i podejmowania decyzji".

Projekt Sojuszu zakłada więc zniesienie CBA. Zasady i tryb podziału mienia, dokumentów, limitów zatrudnienia oraz środków budżetowych pozostających dotychczas w posiadaniu jednostek organizacyjnych Biura miałby określić w rozporządzeniu Prezes Rady Ministrów. Rozwiązaniem CBA miałby się zająć specjalnie powołany do tego przez premiera likwidator.

Należności, zobowiązania, wszczęte i niezakończone postępowania, a także archiwum CBA miałaby przejąć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak wynika z projektu, również funkcjonariusze pełniący w dniu wejścia w życie ustawy służbę w CBA staliby się, z utrzymaniem dotychczasowych warunków służby, funkcjonariuszami ABW - zachowując ciągłość służby.

Joński zadeklarował jednocześnie, że Sojusz jest przeciwny szykowanym przez rząd zmianom w ABW. Na początku grudnia premier Donald Tusk zapowiadał, że chce, by Agencja koncentrowała się i profesjonalizowała w działaniach dotyczących zagrożeń terrorystycznych, ekstremizmami i ochroną informacji niejawnych. Wyraził przy tym opinię, że jeśli chodzi o szeroko pojętą przestępczość gospodarczą, to w wymiarze antykorupcyjnym jest od tego CBA, natomiast na działaniach przeciwko zwykłej przestępczości gospodarczej powinna koncentrować się policja i CBŚ. Rekomendacje dotyczące zmian w służbach specjalnych mają być gotowe w marcu.

"Uważamy, że dotychczasowe kompetencje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinny zostać zachowane, ponieważ działa ona skutecznie, a po likwidacji CBA powinna również przejąć jej funkcjonariuszy i prowadzone postępowania tak, aby tylko jedna jednostka odpowiadała za walkę z korupcją" - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

Marta Rawicz (PAP)

mkr/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)