Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 14:20

SLD przygotował projekt zmian w ustawie o prokuraturze

90-dniowy termin na decyzję szefa rządu o przyjęciu lub odrzuceniu sprawozdania z działalności prokuratury - taki zapis zawiera przygotowany przez SLD projekt noweli ustawy o prokuraturze. Obowiązująca ustawa nie określa terminu decyzji premiera w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

90-dniowy termin na decyzję szefa rządu o przyjęciu lub odrzuceniu sprawozdania z działalności prokuratury - taki zapis zawiera przygotowany przez SLD projekt noweli ustawy o prokuraturze. Obowiązująca ustawa nie określa terminu decyzji premiera w tej sprawie.

Rzecznik SLD Dariusz Joński zarzucił na środowej konferencji prasowej premierowi Donaldowi Tuskowi, że zachowuje się jak biurokrata, który schował sprawozdanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta do szuflady i przez 9 miesięcy go stamtąd nie wyjmował.

"Nie chcielibyśmy wierzyć, że premier w ten sposób wywiera naciski na prokuratura generalnego" - powiedział Joński. Podkreślił jednak, że sprawa jest "bardzo poważna", ze względu na - jak mówił - "trzy afery: zegarkową, dotyczącą taśm na Dolnym Śląsku oraz gigantyczną +infoaferę+".

Projekt SLD trafił już do laski marszałkowskiej. Zapisano w nim, że prezes Rady Ministrów będzie zobligowany do podjęcia w ciągu 90 dni decyzji ws. sprawozdania prokuratora generalnego - będzie mógł je przyjąć lub odrzucić.

"Uważamy, że ten termin jest wystarczający, aby prezes Rady Ministrów zajął stanowisko. Chodzi o to, aby zarówno prokurator generalny, jak i poszczególne prokuratury mogły pracować spokojnie. Brak decyzji w sprawie sprawozdania powoduje niepewność, która podważa autorytet prokuratora generalnego i prokuratur w skali kraju" - oceniła przewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Prządka (SLD).

Prządka oceniła ponadto, że rząd powinien przygotować kompleksową zmianę ustawy o prokuraturze, która powinna m.in. precyzować, co dokładnie powinno zawierać sprawozdanie z działalności prokuratury, a także uwzględniać zmiany Kodeksu postępowania karnego.

SLD liczy, że pierwsze czytanie przygotowanego przez Sojusz projektu nastąpi jeszcze w grudniu.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, że nie podpisze sprawozdania z prac prokuratury za 2012 rok. Sprawozdanie to trafiło do premiera w marcu br.

Premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie PG, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". Z ustawy o prokuraturze wynika, że odrzucenie przez premiera sprawozdania nie oznacza automatycznego wniosku o odwołanie szefa prokuratury.

Ponad trzy lata temu - 31 marca - weszło w życie rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jednocześnie zlikwidowana została Prokuratura Krajowa i powołano Prokuraturę Generalną. Sprawozdanie za 2012 rok było trzecim złożonym szefowi rządu przez Seremeta.

Jest to trzytomowy dokument, który ma około tysiąc stron - dwa tomy sprawozdania liczą 722 strony, załącznik stanowiący zestawienie statystyczne to kolejne 230 stron. "Ocena sprawozdania PG jest zdecydowanie utrudniona ze względu na nadmierną obszerność i brak przejrzystości tego dokumentu. Podano w nim ogromne ilości informacji zbyt szczegółowych i zupełnie zbytecznych" - oceniło kilka miesięcy temu MS. Prokuratura odpowiadała, że w poprzednich latach ministerstwo uważało, iż sprawozdanie powinno zawierać "szereg dodatkowych informacji".

Jednocześnie na końcowym etapie są prace nad rządowym projektem nowej ustawy o prokuraturze. Ustawa ma być częścią pakietu zmieniającego funkcjonowanie całego systemu prawno-sądowego. W ocenie premiera nowa ustawa ma m.in. prowadzić do wzmocnienia "roli prokuratora generalnego przy utrzymaniu pełnej niezależności od polityków". (PAP)

laz/ eaw/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz