Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD: rozpoczynamy rozliczanie pracy wicepremier Bieńkowskiej

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne komentarze MIR
#

bEEqwsfF

# dochodzą kolejne komentarze MIR #

28.11. Warszawa (PAP) - SLD rozpoczyna rozliczanie pracy wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej; zegar ruszył - powiedział w czwartek rzecznik partii Dariusz Joński.

"Do środy Elżbieta Bieńkowska tylko i wyłącznie wydawała pieniądze, od czwartku nie tylko wydaje unijne pieniądze, ale również odpowiada za drogi, kolej, lotniska. Rozpoczynamy rozliczanie (pracy) minister Bieńkowskiej. Zegar ruszył" - powiedział Joński na konferencji prasowej w Sejmie.

bEEqwsfH

Bieńkowska do niedawna była ministrem rozwoju regionalnego, w środę prezydent Bronisław Komorowski powołał ją na stanowisko wicepremiera, i szefa nowego resortu: infrastruktury i rozwoju (MIR), który powstał z połączenia dotychczasowych ministerstw: rozwoju regionalnego oraz transportu.

Joński na konferencji prasowej stwierdził, że "z 5 miliardów euro na kolej wydatkowano tylko 700 milionów euro - czyli 15 proc. pieniędzy, które były przeznaczone w tej perspektywie (finansowej) na modernizację polskich kolei". "To jest porażka polskiego rządu i Platformy, w tym minister Bieńkowskiej, która za to odpowiadała. Możemy stracić te pieniądze bezpowrotnie, nie ma projektów na remont kolei" - powiedział rzecznik Sojuszu.

Europoseł SLD Bogusław Liberadzki pytał Bieńkowską, czy ma wizję tego, w jaki sposób rząd będzie prowadził regionalną politykę transportową. "Dotyczy to ludzi najgorzej sytuowanych finansowo, musi być oferta częstotliwości obsługi (transportowej), tak żeby można było dojechać do pracy, do szkoły i żeby ludzi było stać na zapłacenie ceny za bilet" - zaznaczył.

Liberadzki pytał też Bieńkowską o plany inwestycyjne związane z nową perspektywą finansową oraz o to, jaki jej zdaniem ma być model transportu kolejowego w Polsce.

bEEqwsfN

"Mamy paradoksalną sytuację, 5 miliardów euro sobie leży, a zdecydowano, że 2-3 tysiące km linii kolejowych zostanie zamkniętych. Dlaczego? Bo nie ma środków na finansowanie ich modernizacji (...). Efektem tego jest coraz gorsza infrastruktura kolejowa oraz spadający udział transportu kolejowego w rynku transportowym" - powiedział europoseł.

MIR w reakcji na konferencję SLD napisało na Twitterze: "Panie pośle Joński, projekty realizujemy i rozliczamy do końca 2015 r.!! Nauczcie się w końcu!". Zamieszczono także odpowiedź na pytanie Liberadzkiego: "Panie pośle, po konkrety odsyłamy do projektów programów operacyjnych, ich konsultacje już się kończą".

Wieczorem MIR, również na Twitterze, przeprosił Jońskiego "za zbyt emocjonalną reakcję". Poinformowało także, że złożone i oceniane obecnie projekty wyczerpują 100 proc. funduszy na kolej (20,6 mld zł); można je rozliczać do końca 2015 r. (PAP)

mrr/ wni/ mok/ jbr/

bEEqwsgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)