Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 17:04

SLD: tryb prac nad zmianami w OFE - skandaliczny

Błyskawiczny tryb procedowania nad reformą sytemu emerytalnego uznajemy za skandaliczny - takie stanowisko ws. toczących się od wtorku w Sejmie prac nad zmianami w OFE przyjął w środę zarząd SLD. Sojusz uzależnia poparcie reformy od spełnienia przez rząd kilku postulatów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Błyskawiczny tryb procedowania nad reformą sytemu emerytalnego uznajemy za skandaliczny - takie stanowisko ws. toczących się od wtorku w Sejmie prac nad zmianami w OFE przyjął w środę zarząd SLD. Sojusz uzależnia poparcie reformy od spełnienia przez rząd kilku postulatów.

Jak podkreślono w uchwale zarządu krajowego, Otwarte Fundusze Emerytalne to "instytucja szkodliwa i zbędna". "OFE ponoszą odpowiedzialność za lawinowy wzrost zadłużenia państwa oraz nieodwracalne straty środków przeznaczonych na przyszłe emerytury. Co więcej OFE przez lata pobierały prowizje w wysokości niespotykanej w normalnych warunkach rynkowych" - napisano w stanowisku zarządu Sojuszu.

Według SLD rządząca PO "przez blisko dwie kadencje tolerowała coraz bardziej patologiczne działania OFE, nie wahając się jednocześnie sięgnąć do kieszeni najbiedniejszych i najsłabszych - podnosząc podatki oraz podnosząc wiek emerytalny". "Obecna propozycja rządowa wynika wyłącznie z pogłębiającego się zadłużenia finansów publicznych, będącego wynikiem nieudolnej polityki rządu PO-PSL" - uważają władze Sojuszu.

W uchwale skrytykowano tryb prac nad zmianami w OFE. "Uznajemy błyskawiczny tryb procedowania nad reformą sytemu emerytalnego za skandaliczny. Protestujemy przeciwko praktyce uniemożliwiającej przeprowadzenie na forum Sejmu pogłębionej debaty nad problemem dotyczącym wszystkich obywateli" - głosi dokument.

Sojusz "docenia natomiast", iż rząd uwzględnił w propozycjach zmian w systemie emerytalnym część postulatów programowych tej partii, zwłaszcza ten dotyczący dobrowolności przynależności do OFE.

"Niezależnie jednak od tych dobrych elementów reformy emerytalnej, Sojusz Lewicy Demokratycznej uzależnia poparcie rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym od spełnienia przez rząd następujących warunków: uwzględnienia stażu pracy przy nabywaniu uprawnień emerytalnych, stworzenia Państwowego Emerytalnego Funduszu Inwestycyjnego (PEFI), działającego na wzór Funduszu Rezerwy Demograficznej, który zarządzałby papierami wartościowymi i środkami należącymi do osób wycofujących się z OFE" - napisano w uchwale.

SLD oczekuje ponadto podniesienia najniższych emerytur i rent wypłacanych przez ZUS o co najmniej 200 zł miesięcznie.

Prace nad rządowym projektem zmian w OFE rozpoczęły się we wtorek, uchwalone mają zostać już w piątek. Rządowe propozycje zakładają przeniesienie obligacji Skarbu Państwa posiadanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS. Zgodnie z projektem OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Natomiast ubezpieczeni będący członkami OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. (PAP)

mkr/ son/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz