Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD upomina się o zmiany zasad przyznawania świadczeń rodzinnych

0
Podziel się:

SLD po raz kolejny upomniał się w czwartek o przyspieszenie prac w Sejmie
nad koniecznymi - według niego - zmianami zasad przyznawania świadczeń dla opiekunów osób
niepełnosprawnych. Zdaniem Sojuszu, PO celowo zwleka w tej sprawie, czekając na rozwiązania rządu.

SLD po raz kolejny upomniał się w czwartek o przyspieszenie prac w Sejmie nad koniecznymi - według niego - zmianami zasad przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Zdaniem Sojuszu, PO celowo zwleka w tej sprawie, czekając na rozwiązania rządu.

SLD chce też, by sejmowa komisja ustawodawcza jak najszybciej przesłała do Trybunału Konstytucyjnego opinię niezbędną do tego, by TK mógł zająć się wnioskiem w sprawie zasad przyznawania zasiłku opiekuńczego, który skierowała do niego Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Pismo w tej sprawie do marszałek Sejmu Ewy Kopacz skierował w środę szef SLD Leszek Miller.

Zmiany, które krytykują RPO i SLD wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązująca od początku tego roku. Chodzi o zupełnie nowe zasady przyznawania od 1 lipca świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Na ich mocy część takich osób straciła do nich prawo. Lipowicz zaskarżyła nowelę do TK; SLD przygotował projekt zmian w tej sprawie.

Pod koniec sierpnia o projekcie Sojuszu dyskutowało Prezydium Sejmu. Wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD) mówił PAP, że propozycja jego klubu została skierowana do konsultacji; po ich zakończeniu miał on trafić po obrady. Sejm jednak do tej pory nie zajął się projektem.

W ocenie Anny Bańkowskiej (SLD) jest to celowe działanie PO, która czeka aż rozwiązania w tej sprawie przygotuje resort pracy. "Tu się toczy swoista gra o to, żeby nic się po drodze nie wydarzyło takiego, co by spowodowało, że rząd musiałby wrócić do rozwiązań, które do końca czerwca obowiązywały i żeby nie wypłacać jakichkolwiek odszkodowań za ten czas zaniechania wypłaty świadczeń" - powiedziała Bańkowska na czwartkowej konferencji prasowej.

Posłanka podkreśliła przy tym, że sprawa jest wyjątkowo pilna, ponieważ wiele osób na mocy zmian od 1 lipca straciły jakiekolwiek środki do życia.

Na początku września wiceminister pracy Elżbieta Seredyn informowała w Sejmie, że jej resort pracuje nad zmianami zmierzającymi do przywrócenia części świadczeń, m.in. świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu. Prawo do tej pomocy uzależnione będzie jednak od stopnia niesamodzielności.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko opiekunom osób, u których niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia (lub 25. roku życia, ale w trakcie nauki). Dotyczy to głównie rodziców i najbliższych krewnych niepełnosprawnych dzieci. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny. Resort pracy zmienił zasady przyznawania świadczeń, m.in. po to, by ograniczyć grono osób nadużywających prawa do tego rodzaju pomocy.

W myśl ustawy prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mają niezależnie od dochodu rodzice dzieci z niepełnosprawnością, wymagających stałej opieki. Uprawnione są także inne osoby, np. dziadkowie, brat lub siostra, czyli osoby zobowiązane do alimentacji, jednak pod warunkiem, że rodzice dziecka albo sami są niepełnosprawni, albo zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

W przypadku gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę ustawa przewiduje specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł miesięcznie uzależniony od kryterium dochodowego. Zasiłek przyznawany jest rodzicom, ale tylko w przypadku, kiedy jedno z nich zrezygnowało z pracy zawodowej. Nie przysługuje rodzicowi, który nigdy pracy nie podejmował lub ma np. prawo do renty czy emerytury.

Sojusz chce zmienić zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego tak, by był on przyznawany opiekunowi osoby, której niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, bez względu na dochód rodziny osoby wymagającej opieki i sprawującej opiekę. Proponuje ponadto, by świadczenie to przysługiwało, jeżeli osoby nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mkr/ son/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)