Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD wciąż pracuje nad listami wyborczymi m.in. w Warszawie i Krakowie

0
Podziel się:

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, SLD nie zatwierdzi w ten weekend list
wyborczych; według rzecznika Sojuszu Tomasza Kality, zrobi to zapewne za tydzień. Wciąż trwają
prace nad listami m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. SLD wciąż szuka też kandydatów do
Senatu.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, SLD nie zatwierdzi w ten weekend list wyborczych; według rzecznika Sojuszu Tomasza Kality, zrobi to zapewne za tydzień. Wciąż trwają prace nad listami m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. SLD wciąż szuka też kandydatów do Senatu.

"Ostateczny termin Rady Krajowej, która zatwierdzi listy wyborcze, został wyznaczony na 30 lipca. Jesteśmy na finiszu, prowadzimy ostatnie konsultacje. Rozmawiamy jeszcze z kilkoma osobami, po to, by dodatkowo wzmocnić nasze listy" - powiedział Kalita.

Według niego, chodzi o znanych działaczy społecznych. "Założenie było takie, żeby nasze listy były otwarte, również na nowe środowiska, nowe inicjatywy, więc staramy się prowadzić rozmowy z tymi osobami" - zaznaczył rzecznik SLD.

Kalita nie chciał mówić o żadnych nazwiskach. Jak nieoficjalnie dowiedziała się jednak PAP od innych polityków Sojuszu, chodzi o wzmocnienie list m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Prace nad kształtem list wyborczych trwają też jeszcze w Gdańsku, Gdyni i Wałbrzychu.

Jeśli chodzi o stolicę, to na czele listy znalazł się poseł SLD, szef komisji śledczej ds. Barbary Blidy, Ryszard Kalisz. Dalsza kolejność kandydatów jest wciąż ustalana. Z Warszawy ma m.in. kandydować b. minister zdrowia, obecny poseł Sojuszu Marek Balicki.

Według jednego z liderów partii na Mazowszu, trwają jeszcze rozmowy m.in. z Alicją Tysiąc, której w 2007 roku Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał 25 tysięcy euro zadośćuczynienia za to, że szpitale w Polsce odmówiły jej prawa do legalnej aborcji. Możliwy jest ponadto start szefowej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wandy Nowickiej.

Wciąż nie wiadomo jeszcze, czy z Warszawy będzie startować żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. W grę wchodzi również okręg, z którego tradycyjnie kandydował jej mąż - Legnica.

SLD wciąż szuka "jedynki" na listę krakowską. Władze małopolskie Sojuszu rekomendowały na to miejsce szefa partii w Krakowie Grzegorza Gondka. Jak jednak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do władz Sojuszu, miejsce to przypadnie prawdopodobnie komuś spoza partii. Startem z miejsca pierwszego w stolicy Małopolski zainteresowany jest m.in. poseł Jan Widacki, który kilka tygodni temu ponownie wstąpił do klubu SLD (opuścił go wiosną 2008 roku po rozpadzie koalicji Lewicy i Demokratów czyli SLD, SdPl, UP i PD).

Rozmowy na temat kształtu list trwają również jeszcze na Dolnym Śląsku. Listę wrocławską otwierać ma szef Rady Dolnośląskiej SLD, poseł Janusz Krasoń; "dwójka" być może przypadnie szefowi Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a, Michałowi Sysce. W Wałbrzychu do miejsca pierwszego przymierzani są z kolei: poseł SLD Henryk Gołębiewski i związany ze Stowarzyszeniem "Ordynacka" Sergiusz Najar. Z tego samego okręgu kandydować ma również b. sekretarz generalny Sojuszu Marek Dyduch.

SLD wciąż nie ma "jedynki" w Gdańsku, po tym jak z kandydowania wycofał się wiceszef Sojuszu, b. marszałek Senatu Longin Pastusiak. Miejsce pierwsze w stolicy Pomorza może zatem przypaść liderowi partii w tym regionie, posłowi Jackowi Kowalikowi lub niedawnemu kandydatowi na prezydenta Gdańska Krzysztofowi Andruszkiewiczowi. "Jedynką" w Gdyni ma być b. premier Leszek Miller; miejsce drugie otrzyma prawdopodobnie szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.

Drugi z byłych premierów Józef Oleksy dostał ofertę startu z "jedynki" w Nowym Sączu. Chrzanowską listę ma z kolei - wbrew wcześniejszym rekomendacjom - otwierać szef Zielonych 2004 Dariusz Szwed. Liderzy Sojuszu wciąż szukają okręgu dla znanego działacza Kampanii przeciw Homofobii Roberta Biedronia.

W Sojuszu trwają też rozmowy na temat kandydatów do Senatu. W Warszawie ugrupowanie poprze start b. szefa SdPl Marka Borowskiego i obecnego posła niezrzeszonego Andrzeja Celińskiego. Ze stolicy ma również kandydować z poparciem SLD b. szefowa KRRiT Danuta Waniek.

Jeśli chodzi o inne okręgi, to Sojusz popiera start posłanki SdPl Izabelli Sierakowskiej (Lublin), męża zmarłej w katastrofie smoleńskiej wiceszefowej SLD Jolanty Szymanek-Deresz, Pawła Deresza (Płock), politologa prof. Kazimierza Kika (Kielce), b. wiceministra gospodarki Jacka Piechoty (okręg okołoszczeciński), obecnego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (Rzeszów) i b. prezydenta Konina Kazimierza Pałasza (Konin).

Marta Rawicz (PAP)

mkr/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)