Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD: Zakazać agitacji wyborczej w kościołach

0
Podziel się:

- Uważamy, że agitacji wyborczej w Kościele być nie powinno, dlatego też chcemy jej zakazać - oświadczył Dariusz Joński.

SLD: Zakazać agitacji wyborczej w kościołach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEstlgHV

SLD chce zakazać prowadzenia agitacji wyborczej w kościołach i w miejscach kultu religijnego innych związków wyznaniowych. Klub Sojuszu przygotował w tej sprawie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który jeszcze w piątek ma trafić do Sejmu. Sojusz liczy, że inicjatywę poprze PO.

_ Doświadczenie z ostatnich kampanii i samorządowych, i parlamentarnych pokazuje, że Kościół, księża angażowali się w agitację wyborczą konkretnych polityków i partii, rozdając ulotki, gazety, wywieszając plakaty, a nawet banery na ogrodzeniach kościołów _ - podkreślił rzecznik SLD Dariusz Joński na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

_ Uważamy, że agitacji wyborczej w Kościele być nie powinno, dlatego też chcemy jej zakazać _ - oświadczył poseł.

bEstlgHX

Przypomniał, że rozdział Kościoła od państwa gwarantuje konstytucja. _ Chcemy pomóc Kościołowi, uwolnić go od polityki _ - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

Kodeks wyborczy w obecnym kształcie (art. 108) zabrania prowadzenia agitacji wyborczej m.in. na terenie urzędów administracji rządowej i samorządowej, sądów, jednostek wojskowych, a także zakładów pracy, jeśli w swym sposobie i formie zakłóca ona normalne funkcjonowanie tych zakładów.

SLD chce do art. 108 dodać punkt, zgodnie z którym agitacja byłaby niedopuszczalna też _ na terenie kościołów i miejscach kultu religijnego innych związków wyznaniowych _. Za złamanie zakazu prowadzenia tam agitacji groziłaby grzywna, identyczna jak w przypadku pozostałych miejsc, o których mówi Kodeks wyborczy.

Poseł Piotr Chmielowski powiedział, że w tej sprawie Sojusz liczy na poparcie PO. _ Będziemy apelowali do PO, by to uchwalić, bo wszystkie partie, które są partiami lewicowymi, czy centrowymi w jakimś sensie są dotknięte tą sytuacją _ - zaznaczył.

bEstlgId

Jego zdaniem zmianę z zadowoleniem przyjąć powinien też prezydent Bronisław Komorowski. _ Kiedyś w jednym z wywiadów radiowych prezydent opowiedział zdarzenie, które spotkało go kiedyś w kościele, gdy siedział w pierwszych ławach. Usłyszał od proboszcza podczas kazania, że nie należy głosować na Platformę Obywatelską, a wtedy był kandydatem do Sejmu z PO. Przypuszczam więc, że pan prezydent również taką ustawę podpisze _ - zaznaczył Chmielowski.

Czytaj więcej w Money.pl

bEstlgIy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)