Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD złożył w Sejmie projekt uchwały z okazji 120-lecia PPS

0
Podziel się:

SLD złożył w Sejmie projekt uchwały z okazji 120. rocznicy powstania
Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) - poinformowali politycy partii. Sojusz chce, by Sejm wyraził
w uchwale najwyższe uznanie dla działaczy PPS za ich wkład w budowę niepodległej Polski.

SLD złożył w Sejmie projekt uchwały z okazji 120. rocznicy powstania Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) - poinformowali politycy partii. Sojusz chce, by Sejm wyraził w uchwale najwyższe uznanie dla działaczy PPS za ich wkład w budowę niepodległej Polski.

O złożeniu projektu poinformował poseł SLD Tadeusz Iwiński na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

"W 120. rocznicę powstania Polskiej Partii Socjalistycznej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie pokoleniom działaczy PPS za ich wkład w budowę niepodległej i sprawiedliwej społecznie Polski" - czytamy w uchwale autorstwa SLD.

Jak mówił Iwiński, PPS - partia założona w 1892 roku w Paryżu - "wniosła później wielki wkład w obronę demokracji parlamentarnej w okresie międzywojennym", a także w ustawodawstwo socjalne i umożliwienie funkcjonowania związków zawodowych.

Szef PPS Bogusław Gorski wyraził zadowolenie z faktu, że Sojusz podjął kwestię historii PPS. "Historia PPS nie jest tylko historią naszą, ale to jest historia całej polskiej lewicy i to jest historia Polski, o czym niestety w obecnych czasach zapomniano. Jeśli prześledzimy to wszystko, co się działo przed wojną, jaki wkład wnieśli polscy socjaliści w odzyskanie niepodległości, w prawodawstwo, tworzenie państwa niepodległego, to (...) zobaczycie, że na każdym etapie rozwoju Polski byli wszędzie socjaliści" - przekonywał.

W projekcie uchwały napisano także m.in.: "Sejm RP uznaje PPS za siłę polityczną, która wywarła kluczowy wpływ na proces tworzenia oraz respektowania polskiej demokracji parlamentarnej. Sejm RP podkreśla, że PPS do realizacji swojego programu społeczno-gospodarczego dążyła drogą reform parlamentarnych. Sejm RP docenia także rolę Polskiej Partii Socjalistycznej jako ośrodka inspirującego powstawanie wielu istotnych organizacji społecznych oraz koordynacji ich działalności".

Iwiński przypomniał podczas konferencji, że SLD wcześniej złożył w Sejmie projekt uchwały upamiętniającej Ignacego Daszyńskiego. "Chodzi nam głównie (...) o to, by w Warszawie na głównym szlaku królewskim wzniesiono pomnik Daszyńskiego, pierwszego premiera odrodzonej po 120 latach Polski i marszałka Sejmu" - wyjaśnił polityk Sojuszu.

Gorski dodał z kolei, że w grudniu odbędzie się kongres PPS. "Myślę, że kongres podejmie uchwałę i ogłosi rok przyszły rokiem Ignacego Daszyńskiego, bo w przyszłym roku będziemy obchodzili 95. rocznicę powstania rządu Daszyńskiego" - powiedział.

Iwiński zapowiedział ponadto, że Sojusz złoży w Sejmie w najbliższych dniach projekt w związku ze zbliżającą się 90. rocznicą zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza. SLD chce, by w miejscu, gdzie Narutowicz został zamordowany w 1922 roku przez Eligiusza Niewiadomskiego "na zewnątrz znalazła się choćby tablica pamiątkowa".(PAP)

sdd/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)