Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eads
30.05.2008 07:27

Śledczy sprawdzają byłego szefa EADS

Noel Forgeard jest podejrzany o wykorzystywania poufnych informacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Na mocy decyzji sądu francuskiego rozpoczęło się oficjalne śledztwo w sprawie byłego współprezesa największego europejskiego koncernu aero-kosmicznego i zbrojeniowego EADS Noela Forgearda (na zdjęciu). *

61-letniemu biznesmenowi z najwyższej europejskiej półki menedżerskiej zarzuca się współudział w procederze _ insider trading _, czyli wykorzystywania w prywatnym obrocie giełdowym niejawnych informacji wewnętrznych, uzyskanych w czasie pracy dla spółki EADS, która jest głównym współwłaścicielem europejskiego konsorcjum Airbus.

Forgeard spedził około 36 godzin w areszcie, zanim stanął przed obliczem sądu, badającego wstępnie zarzuty przeciw niemu. Po wydaniu orzeczenia w sprawie rozpoczęcia śledztwa został w piątek nad ranem wypuszczony, w związku z obietnicą złożenia wysokiej kaucji.

Śledztwo dotyczy sprzedania przez osoby z wewnątrz spółki akcji EADS w 2006 roku, na kilka tygodni przed ujawnieniem, że francusko- niemiecko-hiszpańskie konsorcjum Airbus po raz drugi opóźni wprowadzenie na rynek swego nowego superjumbo A380, największego na świecie samolotu pasażerskiego.

Ogłoszenie kolejnej zwłoki w premierze A380 spowodowało spadek cen akcji EADS o jedną czwartą w czerwcu 2006 roku, co z kolei doprowadziło do złozenia rezygnacji przez Forgearda, zarządzającego dotąd spółką wraz z niemiecki współ-prezesem Tomem Endersem.

Forgeard i inni obecni i byli członkowie władz spółki, którzy w marcu 2006 roku handlowali na giełdzie posiadanymi prywatnie akcjami, zaprzeczają, że wiedzeli wówczas o dalszej zwłoce w przygotowaniach do premiery A380. Również EADS jako całość zaprzecza, że doszło do nieprawidłowości.

Tagi: eads, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz