Notowania

ukraina
29.04.2010 11:18

Śledztwo w sprawie bójki w ukraińskim parlamencie

Deputowani m.in. rzucali jajkami w przewodniczącego parlamentu i bili się podczas obrad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kijowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie aktów chuligaństwa, do których doszło we wtorek w Radzie Najwyższej (parlamencie), podczasratyfikacji umowy z Rosją o przedłużeniu pobytu jej Floty Czarnomorskiej na Ukrainie.

Śledztwo dotyczy działań deputowanych, którzy przed i w trakcie głosowania nad ratyfikacją rzucali jajkami w przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Łytwyna, odpalali świece dymne, oraz bili się w sali posiedzeń.

Prokuratura zwróciła się w związku z tym w czwartek do mediów o udostępnienie materiałów filmowych, oraz zdjęć, dokumentujących te ekscesy.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/awantura;w;ukrainskim;parlamencie,galeria,3646,0.html)Do wymiany ciosów doszło we wtorek między deputowanymi prorosyjskiej koalicji Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, popierającymi umowę w sprawie floty, oraz przedstawicielami prozachodniej opozycji, która była jej przeciwna.

Przewodniczący Łytwyn prowadził obrady osłaniany przed rzucanymi w niego jajkami przez ochroniarzy z parasolami. Deputowani koalicji otaczali w tym czasie trybunę, starając się nie dopuścić do niej deputowanych opozycji. Ukraińscy posłowie bili się, rwali sobie wzajemnie ubrania, gwizdali i krzyczeli.

W tym samym czasie przed siedzibą Rady Najwyższej w Kijowie trwała wielotysięczna demonstracja przeciwników i zwolenników rosyjskiej marynarki wojennej, w trakcie której także dochodziło do potyczek. Przeciwnicy przedłużenia umów z Rosją, starając się wedrzeć do parlamentu, starli się z funkcjonariuszami oddziałów specjalnych milicji, _ Berkut _. Kilka osób zostało zatrzymanych.

Mimo sprzeciwu opozycji umowa o Flocie Czarnomorskiej została ratyfikowana 236 głosami deputowanych koalicyjnych (w 450-osobowej izbie). W czwartek dokument podpisał prezydent Janukowycz.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja: Rada Federacji ratyfikowała umowę z Ukrainą ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;rada;federacji;ratyfikowala;umowe;z;ukraina,71,0,614727.html )
* [ Putin: Tymoszenko nie protestowała przeciw naszej flocie ]( http://news.money.pl/artykul/putin;tymoszenko;nie;protestowala;przeciw;naszej;flocie,123,0,614267.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz