Notowania

śledztwo
10.12.2010 16:41

Śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez wójta Jedlni - Letniska

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Dariusza Rzeczkowskiego, wójta gminy Jedlnia - Letnisko (Mazowieckie), wszczęła w piątek prokuratura w Radomiu. Chodzi o wpisanie przed drugą turą wyborów ponad 100 osób do rejestru wyborców.

Podziel się
Dodaj komentarz

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Dariusza Rzeczkowskiego, wójta gminy Jedlnia - Letnisko (Mazowieckie), wszczęła w piątek prokuratura w Radomiu. Chodzi o wpisanie przed drugą turą wyborów ponad 100 osób do rejestru wyborców.

"Śledztwo prowadzone będzie w sprawie przekroczenia uprawnień przez wójta poprzez wydanie decyzji administracyjnych o wpisie do rejestru wyborców osób nieuprawnionych" - poinformowała PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz.

Według prokuratury, Rzeczkowski mógł działać na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego swojego kontrkandydata w wyborach wójta gminy - Piotra Leśnowolskiego.

Doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył w prokuraturze przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej w Radomiu. Jego wątpliwości wzbudziło masowe dopisywanie wyborców do rejestru wyborców. Między pierwszą a drugą turą wyborów samorządowych do rejestru wyborców w Jedlni - Letnisku dopisano ponad 100 osób.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na wniosek osoby zamieszkującej na terenie gminy, a nie mającej stałego zameldowania, wójt gminy w drodze postępowania administracyjnego może wpisać ją do stałego rejestru wyborców.

Według pełnomocnika ds. promocji gminy Jedlnia - Letnisko Kajetana Orła, nie było żadnych nieprawidłowości przy wpisywaniu wyborców do rejestru wyborców.

W oświadczeniu skierowanym w piątek do mediów Orzeł napisał, że "wójt Dariusz Rzeczkowski, w swojej działalności na rzecz wszystkich bez wyjątku mieszkańców gminy, nigdy nie sprzeniewierzył się w jakikolwiek sposób godności i powadze sprawowanego przez siebie urzędu".

Pełnomocnik podkreślił, że wójt przed drugą turą wyborów podjął nawet decyzję o konieczności dołączania opinii sołtysa do wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. "To takie dodatkowe zabezpieczenie, by uniknąć nieporozumień" - dodał Orzeł. Według niego, dopisywaniem wyborców do rejestru zajmuje się pracownik referatu ewidencji ludności, a wójt podpisuje jedynie przygotowaną przez niego decyzję administracyjną w tej sprawie.

Orzeł zaznaczył, że pełnomocnik wyborczy Piotra Leśnowolskiego - kontrkandydata Rzeczkowskiego - dostarczył do urzędu gminy wnioski kilkunastu osób chcących wpisać się do rejestru. Jednak - jak podkreślił Orzeł - pracownik urzędu nie przyjął ich, ponieważ takie dokumenty zainteresowane osoby muszą składać osobiście.

Drugą turę wyborów w Jedlni-Letnisku wygrał urzędujący wójt Dariusz Rzeczkowski(niez.), który uzyskał 50,02 proc. głosów. Pokonał on swojego kontrkandydata - Piotra Leśnowolskiego(Prawica Rzeczypospolitej) zaledwie dwoma głosami. (PAP)

ilp/ ju/ gma/

Tagi: śledztwo, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz