Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słowacja: Ministrowie obrony V4 rozmawiali o współpracy wojskowej z Brazylią

0
Podziel się

Siły specjalne i lotnictwo - to obszary współpracy wojskowej czterech
państw Grupy Wyszehradzkiej z Brazylią. Mówili o nich ministrowie obrony tych krajów, którzy we
wtorek spotkali się w Bratysławie na Słowacji.

bErwcpGt

Siły specjalne i lotnictwo - to obszary współpracy wojskowej czterech państw Grupy Wyszehradzkiej z Brazylią. Mówili o nich ministrowie obrony tych krajów, którzy we wtorek spotkali się w Bratysławie na Słowacji.

Było to drugie spotkanie szefów resortów obrony wyszehradzkiej czwórki - Polski, Czech, Słowacji i Węgier - wspólnie z przedstawicielami innych krajów. W marcu w Warszawie w takich rozmowach uczestniczyli ministrowie obrony Francji i Niemiec. We wtorek w Bratysławie zapowiedziano, że będzie więcej spotkań w formacie "Grupa Wyszehradzka plus".

Jako pola współpracy z Brazylią ministrowie obrony zgodnie wymieniali lotnictwo i wojska specjalne. Szef polskiego MON Tomasz Siemoniak przypomniał, że Polska współpracuje z Brazylią w sferze lotnictwa cywilnego, ale chętnie rozszerzy to na kwestie wojskowe.

bErwcpGv

"Również współpracujemy w kwestiach wojsk specjalnych bardzo blisko - ćwiczenia, wymiana. Jesteśmy bardzo zainteresowani pogłębianiem tej współpracy" - dodał. Zdaniem Siemoniaka wspólne ćwiczenia sił specjalnych to naturalny obszar współpracy z Brazylią, bowiem trudno sobie wyobrazić wielkie ćwiczenia np. wojsk lądowych.

W rozmowie z PAP Siemoniak poinformował, że w planach jest podpisanie z Brazylią umowy o współpracy obronnej i memorandum na temat współpracy wojsk specjalnych. "Najbliższych planów jest dość dużo i myślę, że biorąc pod uwagę odległość geograficzną jest to bardzo bogaty program współpracy" - ocenił.

Natomiast minister obrony Brazylii Celso Amorin podkreślał, że wymiana dotycząca sił specjalnych ma coraz większe znaczenie i może się opłacać wszystkim stronom, bowiem żołnierze z Europy są zainteresowani ćwiczeniami w dżungli, a brazylijscy - w warunkach występujących na starym kontynencie. Wymieniał też konkretne projekty lotnicze, jak konstruowany przez brazylijskiego Embraera samolot transportowy KC-390 (w projekt są zaangażowane firmy m.in. z Czech).

Natomiast minister obrony Czech Vlastimil Picek zaproponował powołanie klubu państw, które używają samolotów typu C-295M (są na wyposażeniu sił powietrznych m.in. Brazylii, Czech i Polski), by wymieniać doświadczenia z eksploatacji, remontów i szkolenia. Zdaniem Siemoniaka w tym obszarze zainteresowane kraje mogą znaleźć "wiele wspólnego".

bErwcpGB

Słowacki minister Martin Glvacz poinformował, że szefowie resortów obrony rozmawiali o wspólnych działaniach politycznych, wojskowych i gospodarczych w ramach Grupy Wyszehradzkiej, wspólnych inwestycjach, zakupach i ćwiczeniach.

W połowie października premierzy Grupy Wyszehradzkiej opowiedzieli się za wzmocnieniem współpracy obronnej. Uzgodnili m.in., że raz w roku będą odbywały się wspólne ćwiczenia wojskowe. Siemoniak podkreślał we wtorek, że sprawy obronności znalazły się w głównym nurcie dyskusji w Grupie Wyszehradzkiej.

Tematem rozmów była też Wyszehradzka Grupa Bojowa, która na początku 2016 r. ma objąć dyżur bojowy w UE. W marcu uzgodniono, że powstanie Wyszehradzka Grupa Bojowa, której Polska będzie przewodniczyć; ma ona osiągnąć gotowość operacyjną w 2016 roku; grupa ma liczyć 3 tys. żołnierzy, z tego ok. 1,2 tys. z Polski. Do udziału w grupie bojowej zaproszono Ukrainę.

W kwietniu przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego poinformowali, że uzgodniono, iż Polska będzie odpowiadać za przygotowanie zasadniczego elementu bojowego grupy, Czechy - za moduł medyczny i logistyczny, Węgry - za moduł inżynieryjny, a Słowacja - za moduł obrony przed bronią masowego rażenia.

bErwcpGC

Z Bratysławy Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ ro/ jbr/

bErwcpGW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)