Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacja: Nie potwierdzono epidemii wąglika

0
Podziel się:

Szef regionalnego urzędu weterynarii w Svidniku Michał Zuzulak zapewnił
PAP, że na Słowacji nie ma epidemii wąglika. Sytuacja została opanowana do tego stopnia, że nie ma
potrzeby wybijania krów z dwóch podejrzanych stad na słowackiej farmie Staszkovce.

Szef regionalnego urzędu weterynarii w Svidniku Michał Zuzulak zapewnił PAP, że na Słowacji nie ma epidemii wąglika. Sytuacja została opanowana do tego stopnia, że nie ma potrzeby wybijania krów z dwóch podejrzanych stad na słowackiej farmie Staszkovce.

Zuzulak powiedział, że padły jedynie cztery krowy z dwóch stad, z których jedno liczyło 150 zwierząt, a drugie 120. Ostatni przypadek odnotowano 12 listopada i od tego czasu nie zarejestrowano nowych zachorowań.

Wszystkie zwierzęta zostały zaszczepione i - zdaniem Zuzulaka - nic nie wskazuje na to, aby były chore. "Nie ma potrzeby wybijać całych stad - zapewnił Zuzulak - ponieważ sytuacja powoli się stabilizuje".

Kwarantanną i prewencyjnym leczeniem antybiotykami objęto 11 osób, które kontaktowały się z pierwszym stadem (w tym trzech lekarzy weterynarii). Zaszczepiono również 18 osób, które stykały się z drugim stadem. Objawów zachorowań u ludzi dotychczas nie stwierdzono.

Znane jest już miejsce zakażenia wąglikiem. Krowy zaraziły się przetrwalnikami bakterii wąglika wypłukanymi z gleby przez deszcze na pastwisku niedaleko farmy w Staszkovcach we wschodniej Słowacji, gdzie przed 30 laty zakopano padłe krowy i owce.

Najprawdopodobniej niedawne opady deszczu rozmyły glebę i uwolniły niebezpieczne bakterie, które mogą przetrwać pod ziemią nawet kilkadziesiąt lat.

Wąglik to choroba bakteryjna, która występuje u bydła, koni i owiec. Ze zwierząt wąglik może przenieść się na człowieka. Zakażenie występuje zwykle przez spożycie mięsa padłych zwierząt. Choroba jest często śmiertelna.

Informacja o wykryciu wąglika na Słowacji wywołała zaniepokojenie w Polsce, zwłaszcza, że istniały uzasadnione podejrzenia, iż część krów z farmy w Staszkovcach, 60 km od granicy z naszym krajem - trafiła do Polski. Jednak zwierzęta znalazły się w Polsce we wrześniu, a wąglik został wykryty na Słowacji dopiero 12 listopada. Krowy trafiły zatem do Polski wcześniej niż 30 dni przed wykryciem choroby, a okres jej inkubacji wynosi 20 dni.

Krowy, które trafiły do Polski ze słowackiego stada, w którym wykryto wąglika, nie mają objawów klinicznych choroby - poinformował w środę główny lekarz weterynarii Janusz Związek. "Jeżeli w tracie uboju zauważy się jakiekolwiek objawy choroby, to natychmiast ma być zablokowana rzeźnia, mięso zostanie zamrożone, zostaną pobrane próbki i wysłane do badania do Instytutu Weterynarii w Puławach" - powiedział Związek.

Z Bratysławy Andrzej Niewiadowski (PAP)

adn/ az/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)