Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacja: Parlament zaniepokojony węgierską ustawą

0
Podziel się:

Parlament Słowacji wyraził we wtorek zaniepokojenie projektem
węgierskiej ustawy, która ma umożliwić uzyskanie podwójnego obywatelstwa Węgrom żyjącym za granicą,
w tym na Słowacji. W przyjętej rezolucji nazwał projekt niezgodnym z prawem międzynarodowym.

Parlament Słowacji wyraził we wtorek zaniepokojenie projektem węgierskiej ustawy, która ma umożliwić uzyskanie podwójnego obywatelstwa Węgrom żyjącym za granicą, w tym na Słowacji. W przyjętej rezolucji nazwał projekt niezgodnym z prawem międzynarodowym.

W ubiegłym tygodniu węgierska prawicowa partia Fidesz, która otrzymała dwie trzecie głosów w wyborach parlamentarnych, złożyła projekt ustawy o podwójnym obywatelstwie dla Węgrów mieszkających za granicą. Głosowanie spodziewane jest w środę.

Słowacki parlament przegłosował we wtorek rezolucję w sprawie projektu węgierskiej ustawy, który wzbudził ostrą krytykę Bratysławy. Rezolucja, w której wyrażono zaniepokojenie węgierskimi planami, nazywając je niezgodnymi z zasadami prawa międzynarodowego, została przyjęta głosami 113 ze 150 deputowanych, w tym opozycji. Nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Salę opuścili podczas debaty przed głosowaniem deputowani Partii Węgierskiej Koalicji (SMK).

Plany węgierskiego rządu potępili premier Robert Fico i minister spraw zagranicznych Miroslav Lajczak. W rezolucji uznano, że jednostronne wprowadzanie w życie tych planów bez konsultacji z sąsiadami jest nie do przyjęcia.

Premier Fico powiedział jeszcze w poniedziałek, że Bratysława wstrzyma przygotowane kontrposunięcia do czasu uchwalenia węgierskiej ustawy.

"Jeśli obywatel Republiki Słowackiej wykona ruch w kierunku dobrowolnego przyjęcia obywatelstwa innego państwa, wówczas poprzez przyjęcie obywatelstwa innego państwa straci obywatelstwo słowackie" - powiedział Fico, sugerując w ten sposób charakter ewentualnych kontrposunięć. Na razie jednak nie wiadomo, czy byłoby to zgodne z konstytucją, gdyż słowacka ustawa zasadnicza nie dopuszcza możliwości przymusowego odebrania obywatelstwa.(PAP)

mmp/ mc/

6304664 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)