Notowania

słowacja
17.04.2009 18:36

Słowacja podpadła Komisji Europejskiej

Komisja podejrzewa Bratysławę o nadużycia przy przetargach na 120 milionów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*Komisja Europejska wszczęła wobec Słowacji postępowanie, które ma wyjaśnić domniemane nadużycia przy organizowaniu przetargu na usługi, współfinansowane ze środków unijnych - poinformowało przedstawicielstwo KE w Bratysławie. *

Chodzi o przetarg wartości 3,6 mld koron słowackich (120 mln euro), rozpisany w 2007 roku przez słowackie ministerstwo budownictwa i rozwoju regionalnego. Dotyczył on usług informacyjnych, edukacyjnych i prawnych, odnoszących się do zarządzania funduszami UE.

Komunikat o przetargu został umieszczony na tablicy ogłoszeń ministerstwa na zaledwie kilka dni przed rozstrzygnięciem konkursu na korzyść konsorcjum, od którego pochodziła jedyna złożona oferta. Według słowackich mediów, dwie z firm tego konsorcjum mają powiązania ze współrządzącą nacjonalistyczną Słowacką Partią Narodową (SNS).

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Słowacy wybrali prezydenta ]( http://news.money.pl/artykul/slowacy;wybrali;prezydenta,12,0,441612.html )
* [ Słowacy oblegają polskie sklepy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/slowacy;oblegaja;polskie;sklepy,27,0,425755.html )
* [ Słowacja żegna koronę. Teraz tylko euro ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/slowacja;zegna;korone;teraz;tylko;euro,135,0,418695.html )

Jak oświadczyła rzeczniczka prasowa przedstawicielstwa KE na Słowacji Lucia Żilakova, 14 kwietnia KE wysłała do władz słowackich pismo, wzywające do udostępnienia wszelkich informacji na temat przetargu i procedury jego rozstrzygnięcia. _ Celem wezwania jest sprawdzenie, czy nie chodziło tu o bezpośrednie przydzielenie umów na usługi, wykonywane w interesie publicznym _ - zaznaczyła rzeczniczka.

Reprezentujący SNS minister budownictwa i rozwoju regionalnego Marian Januszek ustąpił w tym tygodniu ze stanowiska pod naciskiem premiera Roberta Fico (na zdjęciu). Szef rządu powołał się na ustalenia urzędu zamówień publicznych, według którego przy rozpisywaniu przetargu popełniono poważne błędy - choć zawarta umowa jest ważna i w sądzie trudno byłoby ją zakwestionować.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: słowacja, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz