Notowania

katastrofa
08.10.2010 21:32

Słowacja: Ponad 250 ludzi jedzie usuwać skutki katastrofy na Węgrzech

Słowacja wysyła na Węgry ponad 250 osób, mających pomóc w usuwaniu skutków wycieku czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Słowacja wysyła na Węgry ponad 250 osób, mających pomóc w usuwaniu skutków wycieku czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka.

Członkowie Centralnej Kompleksowej Służby Ratowniczej z Gabczikova (na południu kraju, w województwie trnawskim) w sobotę pojadą w rejon katastrofy pod Ajka, w zachodniej części Węgier - poinformował w piątek wieczorem szef tej organizacji Jan Culka.

"Po konsultacjach z przedstawicielami władz Republiki Węgierskiej ustaliliśmy, że jutro nasi członkowie wyjadą do Ajka na miejsce katastrofy ekologicznej" - powiedział.

Culka sprecyzował, że do wyjazdu gotowa jest 250-osobowa grupa ochotniczej straży pożarnej, mająca pomagać w pracach fizycznych przy usuwaniu skutków wypadku. Ponadto na Węgry pojedzie 25 ratowników, zajmujących się dezynfekcją skażonych miejsc.

Ochotnicy w rejonie skażenia pozostaną do końca weekendu. Natomiast specjaliści będą przebywać na Węgrzech tak długo, jak długo będą tam potrzebni. Członkowie słowackiej służby ratowniczej zabierają ze sobą niezbędne narzędzia, łopaty, kilofy i miotły, mogące pomóc w usuwaniu czerwonego szlamu.

"Nie będzie to praca lekka. Prowadziliśmy akcje w różnych rejonach świata, ale katastrofy o podobnym charakterze jeszcze nie doświadczyliśmy" - dodał Culka.

Centralna Kompleksowa Służba Ratownicza ze Słowacji wcześniej brała udział m.in. w akcjach pomocy po trzęsieniach ziemi na Haiti, w Iranie i Pakistanie, operacjach ratowniczych po powodziach w Europie, udzielała także pomocy w czasie ostrej zimy.

W poniedziałek ze zbiornika huty aluminium w Ajka wyciekło około miliona metrów sześciennych zawierającego substancje toksyczne czerwonego szlamu. Fala spowodowała śmierć siedmiu osób i obrażenia u około 120. Ewakuowano kilkaset rodzin.

W poszukiwaniu ofiar węgierskiej katastrofy pomagała brygada słowackich ratowników z psami.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mc/

Tagi: katastrofa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz