Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacja: Rozpoczął się szczyt Grupy Wyszehradzkiej

0
Podziel się:

W Pałacu Namiestnikowskim w Bratysławie rozpoczął się w czwartek szczyt
krajów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Polski Donalda Tuska. Głównymi tematami rozmów będą
m.in. polska prezydencja w Unii Europejskiej i budżet UE po 2013 r.

W Pałacu Namiestnikowskim w Bratysławie rozpoczął się w czwartek szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Polski Donalda Tuska. Głównymi tematami rozmów będą m.in. polska prezydencja w Unii Europejskiej i budżet UE po 2013 r.

Rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz powiedział PAP, że premier Tusk przedstawi na szczycie z udziałem premierów Słowacji pani Ivety Radiczovej, Węgier Viktora Orbana oraz pierwszego wicepremiera, szefa dyplomacji Czech Karela Schwarzenberga (ze względu na strajk pracowników transportu premier Petr Neczas zrezygnował z wyjazdu do Bratysławy) priorytety polskiej prezydencji.

"Dla Polski jest bardzo ważne, żeby Grupa jako całość włączyła się w działania na rzecz realizacji programu polskiej prezydencji" - podkreślił rzecznik.

Dodał, że uczestnicy szczytu mają przyjąć wspólne stanowisko, jeśli chodzi o działania Grupy Wyszehradzkiej w sprawie programu Partnerstwa Wschodniego. Jest to jeden z priorytetów zarówno polskiego, jak i kończącego się węgierskiego przewodnictwa w Unii.

Uczestnicy szczytu mają też przedyskutować temat wieloletniego budżetu na lata 2014-2020. Polska chce, aby kraje Europy Środkowej działały wspólnie przy kształtowaniu przyszłego budżetu. "Państwa Grupy Wyszehradzkiej dążą do tego, żeby uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie wieloletnich ram finansowych, co oznacza wzmocnienie głosu tych państw w dyskusji politycznej w Unii" - ocenił Niklewicz.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej będą też rozmawiać m.in. o kwestiach energetycznych, a w szczególności o połączeniach gazowych Północ-Południe.

Kolejny temat rozmów to współpraca wojskowa w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Na szczycie szefowie rządów mają też spotkać się z premierem Mołdawii Vladimirem Filatem; w trakcie tego spotkania mają się zapoznać z wewnętrzną sytuacją Mołdawii, planami integracji tego kraju z UE oraz sytuacją w separatystycznym Naddniestrzu.

Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.

Z Bratysławy Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)