Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słowacja wprowadziła zakaz importu i sprzedaży czeskiego alkoholu

0
Podziel się

Słowacja wprowadziła od wtorkowego popołudnia zakaz
importu i sprzedaży pochodzących z Czech napojów zawierających 20 i więcej procent alkoholu. W
słowackich szpitalach przebywają cztery osoby z objawami zatrucia alkoholem metylowym. W Czechach
zmarło 21 osób.

bDmWcrbF

Słowacja wprowadziła od wtorkowego popołudnia zakaz importu i sprzedaży pochodzących z Czech napojów zawierających 20 i więcej procent alkoholu. W słowackich szpitalach przebywają cztery osoby z objawami zatrucia alkoholem metylowym. W Czechach zmarło 21 osób.

"Jako sąsiedni kraj, który importuje jedną czwartą alkoholu produkowanego w Czechach, zdecydowaliśmy się zakazać importu i sprzedaży czeskich alkoholi począwszy od dzisiaj, od godziny 17" - oznajmił słowacki minister rolnictwa Lubomir Jahnatek.

"Są to działania prewencyjne, gdyż dowiedzieliśmy się, że sieci handlowe zamierzały rozpocząć jutro wyprzedaż czeskiego alkoholu po zaniżonych cenach" - dodał.

bDmWcrbH

Podkreślił, że zakaz sprzedaży czeskiego alkoholu będzie obowiązywał do czasu, aż czeskie władze opanują sytuację.

W niedzielę do szpitala w Preszowie na wschodzie Słowacji trafiło osiem osób - goście przyjęcia rodzinnego w restauracji. Miały one objawy zatrucia alkoholem metylowym po wypiciu kupionej w internecie w plastykowych butelkach czeskiej śliwowicy. Cztery osoby wypisano ze szpitala we wtorek, a kolejne cztery wyjdą następnego dnia. Stan ich zdrowia jest zadowalający - poinformowała we wtorek szefowa słowackiego ministerstwa zdrowia Zuzana Zvolenska.

Na granicy słowacko-czeskiej zaostrzono kontrole celne; skonfiskowano do badania wiele transportów z czeskim alkoholem. Prowadzone są kontrole w sklepach, a w mediach elektronicznych pojawiły się apele o niespożywanie czeskiego alkoholu.

Według oficjalnych źródeł w Czechach do tej pory zmarło z powodu zatrucia alkoholem metylowym 21 osób.

bDmWcrbN

Jak pisze AFP, Czechy są na pierwszym miejscu na świecie pod względem spożycia alkoholu przez osoby dorosłe. Dane te potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W kraju tym co najmniej 20 procent spożycia alkoholu pokrywa czarny rynek. (PAP)

jo/ mc/

12253309 12253603 12252423 int.

bDmWcrci
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)