Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacki dramat obyczajowy "Spokój w duszy" w kinach od 25 marca

0
Podziel się:

Dramat "Spokój w duszy" w reż. Vladimira Balki, kreślący portret słowackich
40-latków, którzy nie potrafili przystosować się do realiów okresu transformacji, w piątek trafi na
ekrany polskich kin. W jednej z głównych ról zobaczymy Roberta Więckiewicza.

Dramat "Spokój w duszy" w reż. Vladimira Balki, kreślący portret słowackich 40-latków, którzy nie potrafili przystosować się do realiów okresu transformacji, w piątek trafi na ekrany polskich kin. W jednej z głównych ról zobaczymy Roberta Więckiewicza.

"+Spokój w duszy+ opowiada o generacji czterdziestolatków, którzy pierwszą połowę swojego życia spędzili w starym systemie, drugą po rewolucji. Stary reżim komunistyczny się rozpadł, a oni musieli zacząć budować wszystko od nowa, wielu z nich się pogubiło, nie potrafiło przystosować do zmian. Żyją między dwoma biegunami, z każdej strony odczuwają presję" - tak swój debiut fabularny przedstawia reżyser Vladimir Balko.

Główny bohater filmu, Tono (w tej roli Attila Mokos), po pięcioletnim pobycie w więzieniu za kradzież złomu, powraca do rodzinnego miasteczka, w którym musi stawić czoło trudnej rzeczywistości. Nikt nie chce go zatrudnić, odwraca się od niego dawny przyjaciel, a żona i syn traktują go jak obcego. Tylko koledzy z dzieciństwa: Mark - katolicki ksiądz i Peter - biznesmen odnoszący sukcesy (w tej roli Robert Więckiewicz), starają się pomóc mu powrócić do normalnego życia, choć sami również borykają się z licznymi trudnościami.

"+Spokój w duszy+ dzieje się na Słowacji i porusza problemy typowe dla tego kraju. Film jednak przekracza granice geograficzne i jest skierowany również do widowni zagranicznej" - zapewnia reżyser.

Debiut fabularny Balki był prezentowany na kilkunastu festiwalach na całym świecie. Polscy widzowie mieli okazję obejrzeć go na 12. Festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie oraz podczas 39. Lubuskiego Lata Filmowego, na którym został uhonorowany Nagrodą im. Juliusza Burskiego.

Na Słowacji film zdobył pięć Narodowych Nagród Filmowych w kategoriach: najlepszy film, najlepsze zdjęcia (Martin Strba), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Attila Mokos), najlepsza aktorka drugoplanowa (Helena Krajciova) oraz najlepszy aktor drugoplanowy (Roman Luknar).

Autorem muzyki do filmu jest polski kompozytor Michał Lorenc.

Vladimir Balko - absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego i filozofii w Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Bratysławie. Od 1998 roku pracuje jako redaktor, dramaturg, kierownik literacki i producent w Telewizji Słowackiej. Jego film dokumentalny "Hladam opatrovatelku zn. Agent Orange" otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas 38-go festiwalu Academia Film w Ołomuńcu. (PAP)

akuc/ mlu/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)