Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowackie zabytki archeologiczne na wystawie w Krośnie

0
Podziel się:

Prawie pół tysiąca zabytków archeologicznych ze zbiorów Muzeum
Wschodniosłowackiego w Koszycach na Słowacji od środy można oglądać na wystawie w Muzeum
Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie). Najstarsze pochodzące z neolitu zabytki mają osiem tysięcy
lat.

Prawie pół tysiąca zabytków archeologicznych ze zbiorów Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach na Słowacji od środy można oglądać na wystawie w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie). Najstarsze pochodzące z neolitu zabytki mają osiem tysięcy lat.

"Są to znalezione w Kotlinie Koszyckiej gliniane amfory, misy, puchary i dzbany" - powiedział dyrektor muzeum Jan Gancarski. Z tego okresu pochodzą także wykonane z gliny model bochenka chleba i fragment stopy ludzkiej.

Na trzecie tysiąclecie przed narodzeniem Chrystusa datowane są natomiast brązowe narzędzia ówczesnych rolników; głównie sierpy, czekany, siekiery i dłuta.

Oprócz przedmiotów codziennego użytku na wystawie znalazła się też biżuteria. W tej grupie eksponatów jest dziesięć liczących ok. 3,5 tys. lat złotych kolczyków odkrytych przez archeologów w okolicach Koszyc.

O kontaktach zewnętrznych ludności zamieszkującej dzisiejszą wschodnią Słowacje świadczą rzymskie monety, zabawki, fragmenty posadzki oraz wyroby z bursztynu znad Morza Bałtyckiego. Ekspozycje zamykają przedmioty datowane na XIV stulecie.

"Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach istnieje od 140 lat. Gromadzone tam od wielu lat zbiory archeologiczne należą do najciekawszych i najcenniejszych w tej części Europy. Są bardzo ważne w dokumentowaniu pradziejów Karpat i kotlin karpackich" - zaznaczył Gancarski.

Wystawa "Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach" będzie czynna do końca czerwca.

Muzea w Krośnie i Koszycach współpracują od końca lat 90. ubiegłego wieku. Obie placówki wymieniają się wystawami, prowadzą wspólne badania archeologiczne, organizują sesje naukowe.(PAP)

kyc/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)