Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacy wybierają parlamentarzystów

0
Podziel się:

Wybory raczej nie doprowadzą do zasadniczych zmian w polityce. Spodziewana jest niska frekwencja.

Słowacy wybierają parlamentarzystów
(iandanielbrown/CC/Flickr)

Na Słowacji rozpoczęły się dzisiaj o godzinie 7 rano wybory parlamentarne. Oczekuje się, że nie doprowadzą one do zasadniczych zmian na słowackiej scenie politycznej. Spodziewana jest też niska frekwencja wyborcza.

4,3 mln obywateli uprawnionych do głosowania wybiera 150 deputowanych do jednoizbowego parlamentu spośród 2400 kandydatów z 18 partii.

Według ostatnich sondaży wyborczych największe szanse na zwycięstwo ma rządząca do tej pory lewicowo-populistyczna partia Smer (Kierunek) obecnego premiera Roberta Fico, na którą chce zagłosować 30 procent wyborców.

Drugie miejsce zajmuje opozycyjna Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska (SDKU) poprzedniego szefa rządu Mikulasza Dzurindy z 12 procentami poparcia.

Spośród dwóch pozostałych ugrupowań koalicji rządowej nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa (SNS) cieszy się poparciem od 5 do 9 proc. wyborców, a Partia Ludowa-Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji (LS-HZDS) byłego autokratycznego premiera Vladimira Mecziara oscyluje wokół mandatowego progu 5 proc. głosów.

Pozostanie poza parlamentem grozi również obu etnicznym partiom węgierskim. Zarówno reprezentowana w obecnej Radzie Narodowej Partia Koalicji Węgierskiej (SMK), jak i powstałe w ubiegłym roku secesjonistyczne ugrupowanie jej byłego przywódcy Beli Bugara o nazwie Most-Hid niewiele przekraczają w sondażach 5 proc. poparcia.

Natomiast nowo powstałe liberalno-prawicowe stronnictwo Wolność i Solidarność (SaS), które w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przekroczyło progu mandatowego, obecnie ma szansę uzyskać ponad 10 proc. głosów.

Podobnie wygląda poparcie dla znajdującego się w parlamentarnej opozycji Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH). Spośród pozostałych 10 partii, które wystartują w sobotnich wyborach, żadna nie ma szans na zdobycie mandatów.

Rosnące społeczne zobojętnienie na sprawy publiczne odbije się na niskiej frekwencji głosujących.

Po zamknięciu sześciu tysięcy lokali wyborczych o godzinie 22 znane będą wyniki tzw. exit polls, a oficjalne wyniki wyborów mają być ogłoszone w niedzielę.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)