Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowenia: Opozycja obaliła rząd Janszy

0
Podziel się:

Parlament Słowenii przyjął w środę wieczorem wniosek opozycji o
wotum nieufności dla centroprawicowego rządu.

Słowenia: Opozycja obaliła rząd Janszy
(globalclaire/cc/flickr)

Parlament Słowenii przyjął w środę wieczorem wniosek opozycji o wotum nieufności dla centroprawicowego rządu zamieszanego w skandal korupcyjny Janeza Janszy. Nowym premierem została Alenka Bratuszek z centrolewicowej partii Pozytywna Słowenia (PS).

Za przyjęciem wniosku o wotum nieufności dla rządu Janszy głosowało 55 deputowanych, przeciwko - 33.

Parlament powierzył mandat utworzenia nowego gabinetu 42-letniej Alence Bratuszek, finansowej ekspertce i od niedawna szefowej centrolewicowej partii Pozytywna Słowenia. Jest ona pierwszą kobietą premierem w historii Słowenii.

Od stycznia rząd Janszy stracił poparcie trzech z pięciu partii koalicji rządowej i dysponował w parlamencie jedynie 30 głosami na 90. Koalicję rządową opuścili deputowani centroprawicowej Ligi Obywatelskiej (DL), Demokratycznej Partii Emerytów Słowenii (DeSUS) i Słoweńskiej Partii Ludowej (SLS).

Ponieważ Jansza nie chciał ustąpić, główna partia opozycyjna, Pozytywna Słowenia, złożyła wniosek o głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu i uzyskała poparcie m.in. innej dużej partii opozycyjnej - Socjaldemokratów prezydenta Boruta Pahora.

Zarzuty wobec Janszy dotyczą nieprawidłowości w jego deklaracjach majątkowych. Majątek byłego premiera miał wzrosnąć w niejasny sposób o co najmniej 210 tys. euro. Jansza twierdzi, że jest niewinny. Jest on także oskarżony o korupcję w trwającym obecnie procesie dotyczącym poważnego kontraktu na dostawy z Finlandii czołgów Patria. Do korupcji miałoby dojść podczas poprzedniej kadencji premiera w latach 2004-2008.

Kryzys polityczny nastąpił w bardzo trudnym momencie dla małej, dwumilionowej Słowenii, należącej do strefy euro od 2004 roku. Nowy rząd będzie musiał zreformować system bankowy, borykający się ze złymi pożyczkami, sprywatyzować wiele przedsiębiorstw państwowych i ewentualnie zwiększyć stawkę VAT, aby zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. PKB w 2013 roku; w 2012 roku wyniósł on 4,2 procent.

Ta sytuacja sprawia, że Słowenia jest, po Irlandii, Grecji, Portugalii i Hiszpanii, potencjalnym kandydatem do pilnej pomocy finansowej Unii Europejskiej.

Gabinet będzie musiał także liczyć się z rosnącym ruchem społecznym, mobilizującym do wyjścia na ulicę dziesiątek tysięcy ludzi, protestujących do tej pory zarówno przeciwko _ niepopularnej polityce oszczędności _ Janeza Janszy, jak i _ korupcji klasy politycznej _ - pisze AFP.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraj UE wybiera prezydenta. W cieniu protestu W Słowenii dziś druga, decydująca tura wyborów prezydenckich.
Był premierem, zostanie też prezydentem? Po przeliczeniu 99,91 procent głosów Pahor otrzymał 40 procent głosów, Tuerk 35,84 procent.
Zaskakujące wyniki wyborów. Druga tura? Sondaż exit poll wskazuje, że w Słowenii potrzebna będzie druga tura wyborów prezydenckich, w której były socjaldemokratyczny premier Borut Pahor zmierzy się z obecnym prezydentem Danilo Tuerkiem, wspieranym przez opozycyjną Pozytywną Słowenię.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)