Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słowenia: Zmarł były premier Jugosławii Mitja Ribiczicz

0
Podziel się:

Były czołowy polityk jugosłowiański i słoweński Mitja Ribiczicz zmarł w
czwartek w Lublanie w wieku 94 lat - informują słoweńskie media. Stał na czele rządu Jugosławii w
latach 1969-71; był jedynym Słoweńcem, który piastował ten urząd.

bEEbbtQl

Były czołowy polityk jugosłowiański i słoweński Mitja Ribiczicz zmarł w czwartek w Lublanie w wieku 94 lat - informują słoweńskie media. Stał na czele rządu Jugosławii w latach 1969-71; był jedynym Słoweńcem, który piastował ten urząd.

W latach 1982-83 był przewodniczącym Związku Komunistów Jugosławii. W 1986 roku wycofał się z polityki. Był oskarżany o łamanie praw człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości, ale nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

W czasie drugiej wojny światowej Ribiczicz walczył w partyzantce. W 1945 roku został zastępcą szefa osławionej tajnej policji OZNA w Słowenii. Jego nazwisko wielokrotnie wiązano z mordowaniem przeciwników reżimu po wojnie. Przed działającą w latach 90. parlamentarną komisją śledczą Ribiczicz odciął się od wszelkiej odpowiedzialności za tamte zbrodnie i wyrażał z ich powodu ubolewanie.

bEEbbtQn

W maju 2005 roku wszczęto przeciwko niemu postępowanie z oskarżenia o ludobójstwo. Zarzucano mu, że jako funkcjonariusz OZNA ponosi współodpowiedzialność za śmierć co najmniej 234 osób, straconych w okresie powojennym bez wyroków sądowych. Ostatecznie jednak sprawa upadła z braku dowodów.

W tym roku historyk Roman Leljak wniósł skargę na Ribiczicza, powołując się na dokumenty, z których miało wynikać, że był on odpowiedzialny za przymusowe wysiedlenie 16 tysięcy członków mniejszości niemieckojęzycznej i że jeszcze w czasie wojny przygotowywał listy domniemanych zdrajców, których później karano bez rozpatrzenia dowodów. (PAP)

az/ mc/

15164258

bEEbbtQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)