Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słupsk: Ok. 22 mln zł strat po orkanie Ksawery na Środkowym Wybrzeżu

0
Podziel się:

Na ok. 22 mln zł oszacował straty po orkanie Ksawery w pasie Wybrzeża
Środkowego Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie). Dyrektor tej instytucji Tomasz Bobin powiedział we
wtorek PAP, że zniszczenia wałów wydmowych i umocnień biotechnicznych to koszt ok. 8 mln zł.

Na ok. 22 mln zł oszacował straty po orkanie Ksawery w pasie Wybrzeża Środkowego Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie). Dyrektor tej instytucji Tomasz Bobin powiedział we wtorek PAP, że zniszczenia wałów wydmowych i umocnień biotechnicznych to koszt ok. 8 mln zł.

Dyrektor dodał, że sztorm o sile 9-10, w porywach dochodzący do 11 stopni w skali Beauforta przewrócił 2280 drzew, wypłukał z plaż ok. 290 tys. m sześć. piasku i uszkodził 23 prowadzące na brzeg zjazdy techniczne.

O sile orkanu może świadczyć fakt, że w Darłowie (Zachodniopomorskie) wyrzucony z morza na falochron został 5-tonowy gwiazdoblok wykorzystywany do ochrony brzegu morskiego.

Na mierzei jeziora Kopań koło Darłowa, gdzie prowadzona jest inwestycja umacniania brzegu, wzburzone morze wymyło połowę ustawionych płotków wydmotwórczych.

Dużych zniszczeń Ksawery dokonał w wale wydmowym między Jarosławcem a Łazami (Zachodniopomorskie) oraz na wysokości miejscowości Dźwirzyno i Chłopy (Zachodniopomorskie).

Na niektórych odcinkach wybrzeża nie ma obecnie plaż. Taki problem występuje m.in. na odcinku między Ustką a Rowami (Pomorskie).

Orkan uszkodził również część urządzeń w portach i przystaniach rybackich w Darłowie, Ustce, Rowach i Jarosławcu.

Urząd Morski w Słupsku administruje odcinkiem wybrzeża o długości 170 km w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. (PAP)

sibi/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)