Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słupsk: Radni nie zdekomunizowali ulic na Osiedlu Niepodległości

0
Podziel się:

Rada Miejska Słupska (Pomorskie) odrzuciła w
środę projekt uchwały o zmianie nazw dziewięciu ulic, których
patronami są polscy komuniści z okresu międzywojennego, oraz ulicy
Gwardii Ludowej.

Rada Miejska Słupska (Pomorskie) odrzuciła w środę projekt uchwały o zmianie nazw dziewięciu ulic, których patronami są polscy komuniści z okresu międzywojennego, oraz ulicy Gwardii Ludowej.

Zmiany chciał Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, który pod koniec 2008 r. złożył u przewodniczącego rady projekt uchwały. Prezentujący go na środowej sesji radny Jerzy Tomasz Rosiński nie krył rozczarowania odrzuceniem projektu.

W rozmowie z PAP Rosiński powiedział, że jego zdaniem utrzymując te ulice "Słupsk kompromituje się jako miasto" Radny dodał, że klub PiS nie będzie jednak ponownie zabiegał o zmianę nazw ulic, bo "na dziś nie ma na to żadnych szans".

Według przewodniczącego rady Zdzisława Sołowina (PO) odrzucenie uchwały wcale nie świadczy o chęci utrzymania w Słupsku komunistycznych patronów, a jedynie o uszanowaniu woli mieszkańców tych ulic, którzy w przeprowadzonych w 2007 r. konsultacjach opowiedzieli się przeciwko zmianie dotychczasowych patronów.

"Nazwy ulic powinny zostać zmienione, ale wobec takiej a nie innej opinii mieszkających przy nich ludzi, do tej kwestii nie powinno się wracać w tej kadencji rady" - powiedział Sołowin.

Projekt PiS dotyczył ulic: Juliana Bruna, Stanisława Budzyńskiego, Franciszka Fiedlera, Mieczysława Kozłowskiego, Wincentego Matuszewskiego, Stanisława Pestkowskiego, Stanisława Trusiewicza, Jana Tyszki i Bronisława Wesołowskego.

Ulice te znajdują się na zbudowanym w latach 70. osiedlu. Wówczas nosiło ono nazwę Budowniczych Polski Ludowej, obecnie jest to Osiedle Niepodległości.

Z opracowania słupskiego historyka prof. Zenona Romanowa, który już w 2003 r. zwracał się do rady miejskiej o zmianę patronów ulic wynika, że ich działalność nie miała żadnego związku z odzyskaniem przez Polskę niepodłegłości.

Brun - jak ustalił historyk - prowadził w latach 40. antypolską rozgłośnię w rosyjskim Saratowie. Budzyński walczył w 1920 r. po stronie bolszewików. Fiedler współtworzył zaakceptowaną przez Stalina konstytucję Polski z 1952 r.

Kozłowski był współtwórcą pierwszego komunistycznego kodeksu karnego Rosji. Matuszewski był zawodowym rewolucjonistą, zabitym w 1918 r. w Rosji przez żołnierzy Korpusu Czeskiego. Pestkowski był pierwszym komunistycznym dyrektorem rosyjskiego Banku Państwa. Trusiewicz szerzył bolszewicką propagandę na łamach komunistycznych gazet. Tyszka, który uważał się za Rosjanina a nie Polaka, tworzył Niemiecką Partię Komunistyczną. Wesołowski przewodniczył Najwyższemu Trybunałowi Rewolucyjnemu Rosji.

Zdominowana przez lewicę rada miasta nie zajęła się w 2003 r. propozycją prof. Romanowa. Dopiero w 2007 r. po wygranych rok wcześniej przez PO i PiS wyborach samorządowych w Słupsku zarządzono w tej sprawie konsultacje.

Latem 2007 r. do wszystkich 255 dorosłych mieszkańców 9 ulic trafiła informacja o patronie i ankieta, w której pytano, czy są "za" czy "przeciwko" zmianie nazwy ulicy. Do biura rady wróciło 148 wypełnionych ankiet. Tylko w 28 z nich mieszkańcy opowiedzieli się za zmianą patronów. (PAP)

sibi/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)